Třetí blok Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-600 se nachází v režimu zvyšování výkonu. Ten byl o víkendu 18. až 19. ledna tohoto roku snížen kvůli již vyřešenému dispečerskému požadavku na opravu tepelně-mechanického zařízení turbínového sálu.

Stávající bloky Bělojarské jaderné elektrárny - nalevo stojí budova s reaktory AMB-100 a AMB-200 a napravo budova s rychlým reaktorem BN-600. (Zdroj: Bellona.org)
Stávající bloky Bělojarské jaderné elektrárny – nalevo stojí budova s reaktory AMB-100 a AMB-200 a napravo budova s rychlým reaktorem BN-600. (Zdroj: Bellona.org)

Odchylky od ustanovených mezí a podmínek bezpečného provozu se nevyskytly.

Bělojarská JE byla uvedena do provozu v dubnu roku 1964. Jedná se o jedinou elektrárnu, která má ve svém areálu reaktory fungující na různém principu co se týče konstrukce aktivní zóny, použité chladicí látky ad.

První bloky elektrárny s reaktory AMB-100 a AMB-200, které štěpí jádra klasicky pomocí tepelných neutronů, byly odstaveny již v osmdesátých letech.V provozu se zde nachází jediný blok na světě, který má reaktor používající ke štěpení rychlé neutrony a který dosahuje výkonu na průmyslové úrovni, BN-600. V současné době je ve stadiu výstavby výkonnější blok s reaktorem fungující na stejném principu, BN-800.

Jaderné bloky s rychlými neutrony si kladou za cíl podstatně rozšířit palivovou základnu atomové energetiky a minimalizovat radioaktivní odpad díky uzavřenému palivového cyklu.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..