K dvěma blokům JE Kozloduj s reaktory VVER-1000 možná přibude jeden blok s reaktorem AP1000. V pozadí můžete vidět reaktorové budovy a strojovny čtyř bloků s reaktory VVER-440, které byly v roce 2004 trvale odstaveny. (Zdroj: Kznpp.org)
K dvěma blokům JE Kozloduj s reaktory VVER-1000 možná přibude jeden blok s reaktorem AP1000. V pozadí můžete vidět reaktorové budovy a strojovny čtyř bloků s reaktory VVER-440, které byly v roce 2004 trvale odstaveny. (Zdroj: Kznpp.org)

Westinghouse Electric Company a Toshiba Corporation vítají rozhodnutí společnosti Bulgarian Energy Holding EAD (BEH EAD) zahájit exkluzivní jednání s cílem přiblížit možnost výstavby reaktoru AP1000 jakožto sedmého bloku bulharské jaderné elektrárny Kozloduj.

V nejbližších měsících budou Westinghouse a Toshiba aktivně jednat s BEH EAD nad detaily potenciálního projektu.

„Jsme rádi, že Bulharsko činí další kroky směrem k výstavbě sedmého bloku elektrárny Kozloduj,“ uvedl Danny Roderick, prezident a generální ředitel Westinghouse. „Volba našeho reaktoru tříapůlté generace AP1000 představuje zavedení nejvyšších bezpečnostních standardů, dává Bulharsku největší jistotu pro celou investici, znamená licencování dle evropských a globálních standardů a umožňuje moderní zrychlený způsob výstavby.“

V Číne se blíží dokončení prvního ze čtyř bloků AP1000, ve Spojených státech jsou další čtyři AP1000 v počátečních fázích výstavby. V nejbližší době se očekává podpis smluv na dalších osm čínských bloků. Stávajících osm reaktorů ve výstavbě představuje pro Kozloduj 7 významnou referenci, všechny projekty budou totiž podle plánu dokončeny před zahájením stavby v Kozloduji. V současné době jedná Westinghouse v Evropě o dodávkách AP1000 s několika dalšími zákazníky.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation, je světovým průkopníkem v oblasti jaderné energetiky a významným dodavatelem produktů a technologií pro jaderné elektrárny, jehož služeb využívají energetické podniky po celém světě. V roce 1957 dodal Westinghouse do amerického Shippingportu v Pensylvánii první tlakovodní reaktor na světě. V současné době představuje technologie společnosti Westinghouse základ pro zhruba polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě, včetně více než 50% z těch umístěných v Evropě.

Toshiba Corporation je předním světovým výrobcem v několika odvětvích, poskytovatelem řešení a prodejcem pokročilých elektronických a elektrických produktů a systémů. Toshiba přináší inovace a kreativitu u množství svých produktů a služeb: digitálních produktů (například LCD televize, notebooky či multifunční tiskárny); elektronických zařízení (například polovodiče); infrastrukturních systémů pro průmysl i občanské využití (systémy na výrobu energie, chytrá komunitní řešení, zdravotnické systémy, eskalátory či výtahy) a domácích spotřebičů. Toshiba vznikla v roce 1875 a dnes vlastní přes 590 firem, které na celém světě zaměstnávají 206 000 lidí. Roční obrat činí více než 5,8 trilionu japonských jenů, což je zhruba 61 miliard amerických dolarů.

Bulgarian Energy Holding EAD (BEH EAD) je bulharským státním energetickým holdingem. Předmětem jeho činnosti jsou akvizice, řízení, hodnocení a prodej obchodních společností a aktivity v oblasti výroby, přenosu, skladování, řízení, distribuce, nákupu a prodeje zemního plynu, elektřiny, tepla, uhlí a dalších zdrojů energie a surovin pro její výrobu. BEH EAD je akciovou společností se 100% účastí státu. Do holdingu patří společnosti Mini Maritsa Iztok EAD, Maritsa East 2 TPP EAD, Kozloduy NPP EAD, NEK EAD, Electricity System Operator EAD, Bulgargaz EAD, Bulgartransgaz EAD a Bulgartel EAD. Společnost je jednou z největších v regionu a Bulharským lídrem v energetice. Její aktiva činila k 31.12.2012 14,5 miliardy leva, příjmy skupiny v roce 2012 byly ve výši 6,5 miliard leva a počet zaměstnanců byl zhruba 21 tisíc.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Westinghouse

O autorovi

admin

1 Comment

    Ano, Westinghouse a Toshiba to vítají, v kontextu problémů s reaktory AP 1000 v Číně, kde pořád nemohou doladit centrální cirkulační čerpadla a musely je odvézt na opravu do USA, což zpozdí a prodraží výstavbu, je to ovšem rozhodnutí spíše politické, než odborné. Ruské VVER, které se plánují pro Temelín v případě vítězství česko-ruského konsorcia MIR 1200 jsou oproti „revolučním“ americkým dobře vyzkoušené a vyladěné, to vám řekne každý, kdo do toho vidí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..