Model cívky toroidálního pole pro tokamak ITER
Model cívky toroidálního pole pro tokamak ITER

V souladu s časovým rozvrhem výroby a dodávek cívek toroidálního pole pro mezinárodní termojaderný reaktor ITER, odeslal ruský průmysl druhou letošní zásilku vodičů do evropského závodu v La Spezia v Itálii, který se specializuje na ohýbání a válcování těchto konstrukcí.

 

Po červnové zásilce dvou speciálních vodičů dlouhých 415 metrů a vyrobených ze současného nejlepšího supravodiče – slitiny niobu a cínu (Nb3Sn), se 25. listopadu na dalekou cestu do Itálie vydaly také tři vodiče dlouhé 760 metrů.

 

V továrně v La Spezia stroje nejprve rozmotají a narovnají vodič z přepravní cívky a poté dlouhý jednolitý kabel vytvarují do D-tvaru a vytvoří sendvičovou konstrukce. Pláty supravodičů budou tepelně opracovány při 650°C, elektricky odizolovány a nakonec zasazeny do drážek ocelových radiálních konstrukčních plátů, aby vznikl dvojitý sendvič.

 

Ruská agentura je zodpovědná za výrobu 20% vodičů pro cívky toroidálního pole. Produkce zde postupuje přesně podle plánu stanoveného v rámci série dohod o zprostředkování výroby. Devět dalších vodičů o délce 760 metrů a dva kratší 415 metrové už jsou vyrobeny a otestovány, podle plánu budou do Itálie odeslány na začátku roku.

V Evropě bude vyrobeno 10 z 19 cívek toroidálního pole (jedna bude záložní), zbylých 9 vyrobí Japonsko.  Cívky toroidálního magnetického pole reaktoru ITER jsou navrženy s maximálním magnetickým polem 11,8 T. To je opravdu velká hodnota, kterou je možno dosáhnout pouze díky použití slitiny niobu a cínu. V běžném provozu se ovšem bude používat maximálně poloviční pole. Magnetické pole je nezbytné k udržení horkého plazmatu, ve kterém probíhají fúzní reakce.

Zdroj: ITER

 

 

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..