Důl Rožná. (Zdroj: ČTK)
Důl Rožná. (Zdroj: ČTK)

V uranovém dole Rožná na Žďársku byl letos pozastaven geologický průzkum pro ražbu obřího zásobníku zemního plynu. Práce by měly být obnoveny zjara příštího roku. Podle dřívějších předpokladů měl být už letos průzkum hotov. Vedení těžebního závodu Geam teď ukončení průzkumných prací předpokládá v závěru příštího roku. Posun v harmonogramu byl způsoben zpožděním při jednání investorské společnosti GSCeP a vybranými spoluinvestory. ČTK to dnes sdělil ředitel závodu Pavel Koscielniak.

Zásobník by měl vzniknout přibližně kilometr pod zemí. Průzkum pro investora provádí Geam, odštěpný závod státního podniku Diamo. „Geologicko-průzkumné práce na 21. patře dolu Rožná I byly dočasně přerušeny a měly by být dle posledních jednání s investorem obnoveny v průběhu prvního čtvrtletí 2014,“ uvedl Koscielniak. Doplnil, že podle vyhodnocování těchto prací bude rozhodnuto o výstavbě zásobníku a o jeho finální kapacitě.

Podle dříve zveřejněných plánů by v sousedství uranového dolu mohl být zásobník s kapacitou 180 milionů metrů krychlových plynu. Průzkum kvůli tomu v Rožné začal v létě 2010, podle loňských informací závodu měla prověřená hornina pro budování zásobníku velmi dobré parametry. Investor tehdy uvedl, že by ražba rozsáhlého systému chodeb pro ukládání stlačeného plynu měla stát kolem pěti miliard korun.

Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Uranová ruda se tam těží 56 let. Horníkům by mohl dávat důl práci ještě několik let. „Meziroční přírůstky zásob a objem těžitelných zásob dávají předpoklad těžby v následujících pěti letech,“ uvedl Koscielniak. Uvedl také, že v příštím roce bude podnik dojednávat novou odbytovou smlouvu s firmou ČEZ, která z uranu nechává vyrábět palivo pro jaderné elektrárny.

V tomto roce Geam dodá 190 tun uranu, pro příští rok je v plánu 170 tun. Pokles produkce je dán nižším obsahem uranu v rudnině. Podle dřívějšího rozhodnutí vlády se uran v Rožné bude těžit do té doby, pokud se to bude vyplácet. Stavba plynového zásobníku by pomohla životnost dolu prodloužit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..