Jedna z vizualizací budoucí podoby jaderné elektrárny Hanhikivi. (Zdroj: Vihrealanka.fi)
Jedna z vizualizací budoucí podoby jaderné elektrárny Hanhikivi. (Zdroj: Vihrealanka.fi)

Dne 21. prosince 2013 v Helsinkách společnosti spadající pod Státní korporaci pro jadernou energii Rosatom podepsaly s finskými partnery balík dokumentů o třech klíčových směrech spolupráce, jejichž cílem je realizace projektu výstavby Jaderné elektrárny Hanhikivi ve Finsku s využitím ruských technologií.

Konkrétně se jednalo o dohodu mezi společnostmi VSF a Rusatom Overseas vymezující podmínky odpovědnosti a poměry podílů v projektu. Podle dokumentu se Rusatom Overseas stane akcionářem společnosti Fennovoima s účastnickým podílem 34 %.

Druhý dokument podepsali zástupci vedení společností Fennovoima a Rusatom Overseas. Jde o kontrakt na vybudování jaderné elektrárny, v němž jsou zakotveny povinnosti stran při výstavbě JE a její podmínky.

Dále byla podepsána dohoda mezi společnostmi Fennovoima a TVEL o dodávkách jaderného paliva na chystanou JE.

„Můžeme říci, že podpis tohoto balíku dohod je nejen oceněním úrovně ruských jaderných technologií, ale i vyjádřením důvěry společnostem z ruského jaderného odvětví, schopných realizovat nejrozsáhlejší projekty v podmínkách omezených zdrojů i pevně nastavených časových rámců,“ prohlásil zástupce generálního ředitele Rosatomu Kirill Komarov u příležitosti podpisu dokumentů.

Na JE Hanhikivi, která se stane třetí finskou jadernou elektrárnou, bude vystavěn reaktor typu VVER 1200, podobný tomu, s nímž v tendru na dostavbu JE Temelín vystupuje česko-ruské konsorcium MIR 1200. Na první finské JE Loviisa už přes 30 let úspěšně fungují dva ruské reaktory VVER 440.

Po podpisu smluv rámujících projekt výstavby JE Hanhikivi 1 se počet jaderných bloků budovaných v zahraničí korporací Rosatom zvýší na 20. Celková hodnota kontraktů na výstavbu JE a na dodávky paliva, obohaceného uranu a dalších služeb v zahraničí převyšuje 74 miliard amerických dolarů (1,5 bilionu Kč).

 Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..