Virtuální model hlavního cirkulačního čerpadla typu GCNA-1391. (Zdroj: Atominfo.ru)
Virtuální model hlavního cirkulačního čerpadla typu GCNA-1391. (Zdroj: Atominfo.ru)

V továrně společnosti CKBM (součást společnosti Atomenergomaš, strojírenské divize Rosatomu) proběhlo 27. prosince 2013 odeslání zařízení pro třetí blok Rostovské jaderné elektrárny.

Na cestu na staveniště této jaderné elektrárny se vypravila zařízení hlavního cirkulačního čerpadla typu GCNA-1391. Hodnota této objednávky činí 95 milionů rublů (přibližně 58 milionů Kč) a zadavatelem byla ruská společnost DEZ. Následovala tak zásilku mazacích zařízení pro hlavní cirkulační čerpadla čtvrtého bloku Rostovské jaderné elektrárny, která byla odeslána 26. prosince 2013 a měla hodnotu 12,8 milionu rublů (cca 7,8 milionu Kč). Jednalo se o olejové nádrže, elektrické čerpadlo, chladič oleje a filtr.

Čerpadlo typu GCNA slouží k cirkulaci chladicí látky primárním okruhem jaderné elektrárny a má dodatečnou chladicí funkci při přerušení dodávek elektřiny pro reaktor. Všechny čerpací agregáty vyrobené společností CKBM prošly komplexními zkouškami na zařízeních napodobujících provoz reaktoru.

Otevřená akciová společnost Centralnoje konstruktorskoje bjuro mašinostrojenija (CKBM) byla založena roku 1945. Její základní pracovní náplní jsou čerpací a dálkově řízená zařízení pro jadernou energetiku, výzkumná centra a jiná průmyslová odvětví. Tato společnost se zaměřuje na projektování a výrobu hermetických čerpadel, hlavních cirkulačních čerpadel, odstředivých čerpadel pro jaderné elektrárny, turbomolekulárních pump a dálkově řízených zařízení pro jaderný průmysl.

Otevřená akciová společnost Atomenergomaš je strojírenská divize státní korporace Rosatom a jedna z hlavních energeticko-strojírenských společností v Ruské federaci. Tato společnost je dodavatelem efektivních komplexních technických řešení pro jadernou a tepelnou energetiku a pro plynový a ropný průmysl. Sdružuje kolem třiceti předních výrobních, vědecko-výzkumných a inženýringových společností na území Ruské federace i za jejími hranicemi.

Zdroj: Atominfo.ru, Ckbm.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..