Reaktorová hala výzkumného reaktoru BR2. (Zdroj: Evolution.skf.com)
Reaktorová hala výzkumného reaktoru BR2. (Zdroj: Evolution.skf.com)

V první polovině tohoto roku se Škoda JS zúčastnila tendru na dodávku vnitřních komponent pro belgický výzkumný reaktor BR2 a dokázala zvítězit v obtížné konkurenci dvou domácích belgických firem. Výroba zhruba 160 hlavních a stovek menších dílů z nerezové oceli bude probíhat zejména v příštím roce.

Reaktor BR2, který již od roku 1961 provozuje belgická firma SCK-CEN (Studiecentrum voor Kernenergie – Centre d’Etude de l’Energie Nucléaire), patří k nejvýkonnějším výzkumným reaktorům na světě. Jeho výkon dosahuje až 120 MW. Pracuje na bázi vysoce obohaceného uranu a jako chladivo a moderátor používá vodu pod tlakem.

BR2 hraje významnou roli v mezinárodním výzkumu chování materiálů v jaderných reaktorech. Zabezpečuje rovněž 20 až 25 procent celkové světové produkce nejdůležitějších radioizotopů, které jsou nezbytné pro léčbu rakoviny. Další použití je v průmyslu, například v systémech pro kontrolu svarů.

Aktivní zóna reaktoru je navržena jako hyperbolický svazek šestihranných tyčí se středovou částí z berylia a z horních a spodních prodlužovacích nerezových dílů. Do otvorů v dílech aktivní zóny jsou vkládány palivové a experimentální tyče. Daná konstrukce zajišťuje potřebné chlazení a neutronovou charakteristiku tohoto reaktoru.

Jaderné záření nepříznivě ovlivňuje materiál vnitřních částí reaktoru a proto je nutná pravidelná renovace, která byla provedena od roku 1961 již dvakrát. Teď to bude potřetí a životnost reaktoru se tak prodlouží až do roku 2026. Do této doby bude postaven nový multifunkční výzkumný reaktor MYRRHA, který poskytne více možností ve výzkumu včetně účasti na vývoji slibných, trvale udržitelných technologií.

Zakázka na renovaci reaktoru BR2 prověří především firemní know-how a schopnosti v oblasti technologie obrábění. Jejím získáním vstoupila Škoda JS na zcela nový trh, jenž může být zdrojem dalších kontraktů.

Zdroj: Zpravodaj konsorcia MIR.1200

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..