Šest obcí z Pošumaví nesouhlasí s tím, aby začal průzkum lokality Březový potok u Chanovic kvůli případné stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. O zahájení správního řízení ke stanovení území průzkumu informovalo obce ministerstvo životního prostředí (MŽP). Zdejší zastupitelstva jsou kategoricky proti, řekl dnes ČTK starosta Chanovic Petr Klásek. Zastupitelé Žihle na severu Plzeňska, jako druhé možné lokality ke stavbě úložiště v Plzeňském kraji, s průzkumem své lokality souhlasí.

„Chtějí už vrtat do země a vstupovat na pozemky,“ řekl Klásek. „Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) slibovala, že bez souhlasu obcí nic takového dělat nebude. Ale obešli to tím, že na průzkum najali firmy Diamo a Geomin a pustili se do tohoi přes odpor v lokalitách,“ uvedl.

Chanovice, Pačejov, Olšany, Kvášňovice, Maňovice a Velký Bor zaslaly dnes dopisy MŽP, v nichž detailně zdůvodňují, proč s průzkumem nesouhlasí. „Dále nás podpořilo větší město Horažďovice, které se přihlásilo jako účastník řízení, což je pro nás dobré,“ uvedl. Obce vznesly námitky a předpokládají, že je MŽP vyzve k jednání.

Podpořily je desítky obcí z Klatovska. Všechny žádaly počátkem roku změnu atomového zákona tak, aby byly obce rovnoprávnými účastníky jednání a schvalovacích procesů. „Řeší se to tu 11 let a nic se nezměnilo. Názory lidí z regionu jsou pořád brány jako zbytečné,“ uvedl Klásek. Podle obcí není problematika řešená jako celek s veškerými místními důsledky.

Stát uvažuje o sedmi územích pro úložiště. Dvě finální lokality se mají stanovit v roce 2018, spuštění úložiště předpokládá SÚRAO v roce 2065.

Podle Kláska se navíc objevily nepotvrzené informace, že by měl být ve stejné lokalitě povrchový mezisklad jaderného odpadu, kde by se nechával desítky let a pak by se přesunul na desítky tisíc let pod zem.

Naopak zastupitelé Žihle na severu Plzeňska s průzkumem souhlasí. „Chceme sami zjistit, jak vypadá podloží, protože připravujeme některé stavby jako vlastní zdroj vody,“ řekl místostarosta Žihle Ivo Grüner. Obec počítá s tím, že výsledky od SÚRAO dostane a bude je moci využít. Od SÚRAO by navíc měla získat peníze za průzkumy, které pak hodlá využít na rozvoj.

Stát to podle Grünera „udělal chytře“, protože na průzkumy vybral státní podnik Diamo. „Ten se nemusí nikoho ptát a může je dělat bez souhlasu obcí,“ uvedl. Žihelští se ale domnívají, že ukážou, že u nich úložiště být nemůže, protože tam jsou nevhodné vodní podmínky. Pokud by tam mohlo být, zajistila by si opomíjená obec na hranici Plzeňského a Ústeckého kraje velké peníze na svůj rozvoj. „Neměli bychom pak problém se školou, komunikacemi a s prací pro lidi,“ uvedl Grüner.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..