Obrázek budoucí podoby jaderných ledoborců nové generace, které mají nahradit současná stárnoucí plavidla. (Zdroj: Alternathistory.org.ua)
Obrázek budoucí podoby jaderných ledoborců nové generace, které mají nahradit současná stárnoucí plavidla. (Zdroj: Alternathistory.org.ua)

Státní korporace Rosatom podle ruského portálu o veřejných zakázkách vypsala výběrové řízení na stavbu dvou plavidel třídy univerzálních ledoborců podle projektu 22220. Celková hodnota zakázky dosahuje 84,4 miliard rublů.

Tato třída ledoborců s výkonem 60 MW je určena k celoročnímu provozu v západní části Artického oceánu, do níž spadají Barentsovo, Pečorské a Karské moře a mělké vody toku řeky Jenisej (až k přístavu v Dudince) a Obského zálivu. Ve východních oblastech Artického oceánu bude moci ledoborec sloužit jen v létě a na podzim.

Nové ledoborce budou schopny při plavbě na plný výkon lámat souvislý led silný až 2,8 metrů. Jejich délka bude 173,3 metrů, šířka 34 metrů, ponor 10,5 metru a budou dosahovat maximální rychlosti 20 uzlů (37 km/h).

Zhotovitel stavby dodá hotová plavidla do Murmanského přístavu společnosti Rosatomflot. První ledoborec má být dodán do 25. prosince 2019 a druhý o rok později. Přihlášky do výběrového řízení budou zájemci podávat do 24. ledna 2014 a výsledek bude oznámen 27. ledna téhož roku.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..