Společnost RosRAO, člen korporace Rosatom, nezamýšlí výstavbu úložiště radioaktivních odpadů (RAO) v Saratovské oblasti, uvedlo místní oddělení organizace Rosprirodnadzor.

Ve svém prohlášení uvedla tato organizace: „Rosprirodnadzor informoval, že společnost pro nakládání s radioaktivními odpady, RosRAO, nemá plány na zbudování úložiště na pozemku obce Oktjabrskij Gorodok v Tatiščevském okrese v Saratovské oblasti.“

Začátkem listopadu oznámila společnost National Operator for Radioactive Waste Management (Nacionalnyj operator po obraščeniju s radioaktivnymi otchodami – NO RAO) bez uvědomění saratovských úřadů, že vypsal veřejnou soutěž na právní doprovodné činnosti pro průzkum možnosti vybudování úložišť RAO třetí a čtvrté třídy v různých regionech Ruské federace, čímž by byl zajištěn konečný stupeň nakládání s RAO.

Krátce poté se místní úřady vyjádřily proti možnosti stavby úložiště na jimi spravovaném území a uvedly, že tuto stavbu nepovolí. Podobně se vyjádřily i v roce 2011, když byla otázka stavby úložiště v této oblasti diskutována.

Na území Saratovské oblasti se momentálně nachází několik dočasných skladišť RAO, které celkově dosahují 15 000 metrů krychlových úložného prostoru. Největší z nich je umístěno v areálu Balakovské jaderné elektrárny a v areálu dlouhodobého skladiště RAO (dříve známo jako Saratovský specializovaný kombinát Radon) spadajícího pod saratovské oddělení společnosti RosRAO.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..