
Na havárií poničené JE Fukušima-1 bylo úspěšně dokončeno vytažení části vyhořelého jaderného paliva. Operace takových rozměrů byla uskutečněna poprvé v dějinách. Práce na vytažení probíhaly v bazénu čtvrtého jaderného bloku, vážně poškozeného v roce 2011.
26. listopadu byl do vody bazénu čtvrtého bloku atomové elektrárny Fukušima-1 ponořen speciální kontejner. Do něj bylo umístěno 22 kazet nebezpečného radioaktivního paliva o délce 4,5 metru. Každá z nich vážila kolem 300 kg. Hladina radiace na povrchu kazet tisíckrát převyšovala maximální přípustnou normu.
28. listopadu byl hermetický kontejner o váze 910 tun úspěšně vytažen a podroben dekontaminaci. 3. prosince byl odvezen k bezpečnému skladovacímu bazénu vzdálenému 100 metrů od čtvrtého bloku této jaderné elektrárny.
Dále má být kontejner ponořen do vody a mají z něj být vytaženy vyhořelé palivové tyče, které budou umístěny do speciálních zásobníků. Všechny tyto úkony jsou velmi riskantní – jejich provádění může vést k narušení hermetičnosti kontejneru nebo k poškození vyhořelých palivových tyčí.
V současné době je čtvrtý blok JE Fukušima-1 zpevněn, ale vysoká pravděpodobnost jeho zhroucení dosud přetrvává. Připomínáme, že elektrárna se nachází v seismicky nebezpečné zóně a může utrpět vážné škody v případě nového zemětřesení.
Vytažení vysoce radioaktivních palivových kazet ze čtvrtého bloku JE Fukušima-1 je mimořádným opatřením. V tuto chvíli v něm zůstává ještě 1309 nebezpečných palivových kazet. Dokončení prací na čtvrtém bloku JE Fukušima-1 je naplánováno na konec příštího roku.
Zdroj: Atomic-energy.ru
1 Comment
910 tun je asi blbost možná tak 150.