Odvoz kontejneru s 22 palivovými kazetami z poškozené budovy do jiné, kde bude moci být bezpečně skladováno. (Zdroj: Rt.com)
Odvoz kontejneru s 22 palivovými kazetami z poškozené budovy do jiné, kde bude moci být bezpečně skladováno. (Zdroj: Rt.com)

Na havárií poničené JE Fukušima-1 bylo úspěšně dokončeno vytažení části vyhořelého jaderného paliva. Operace takových rozměrů byla uskutečněna poprvé v dějinách. Práce na vytažení probíhaly v bazénu čtvrtého jaderného bloku, vážně poškozeného v roce 2011.

26. listopadu byl do vody bazénu čtvrtého bloku atomové elektrárny Fukušima-1 ponořen speciální kontejner. Do něj bylo umístěno 22 kazet nebezpečného radioaktivního paliva o délce 4,5 metru. Každá z nich vážila kolem 300 kg. Hladina radiace na povrchu kazet tisíckrát převyšovala maximální přípustnou normu.

28. listopadu byl hermetický kontejner o váze 910 tun úspěšně vytažen a podroben dekontaminaci. 3. prosince byl odvezen k bezpečnému skladovacímu bazénu vzdálenému 100 metrů od čtvrtého bloku této jaderné elektrárny.

Dále má být kontejner ponořen do vody a mají z něj být vytaženy vyhořelé palivové tyče, které budou umístěny do speciálních zásobníků. Všechny tyto úkony jsou velmi riskantní – jejich provádění může vést k narušení hermetičnosti kontejneru nebo k poškození vyhořelých palivových tyčí.

V současné době je čtvrtý blok JE Fukušima-1 zpevněn, ale vysoká pravděpodobnost jeho zhroucení dosud přetrvává. Připomínáme, že elektrárna se nachází v seismicky nebezpečné zóně a může utrpět vážné škody v případě nového zemětřesení.

Vytažení vysoce radioaktivních palivových kazet ze čtvrtého bloku JE Fukušima-1 je mimořádným opatřením. V tuto chvíli v něm zůstává ještě 1309 nebezpečných palivových kazet. Dokončení prací na čtvrtém bloku JE Fukušima-1 je naplánováno na konec příštího roku.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

jaderná energie - Jaderné ledoborce (1. část) - Jádro na moři (dsc8620) 1
Předcházející článek

1 Comment

    910 tun je asi blbost možná tak 150.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..