Pohled na všechny tři bloky typu VVER-1000 Jihoukrajinské jaderné elektrárny. (Zdroj: Sunpp.mk.ua)
Pohled na všechny tři bloky typu VVER-1000 Jihoukrajinské jaderné elektrárny. (Zdroj: Sunpp.mk.ua)

Ukrajinský jaderný regulátor schválil prodloužení licence prvního bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny o deset let. Reaktor právě prošel zásadní modernizací a bude moct fungovat déle, než byla životnost, pro niž byl projektován a která činila 30 let.

Ukrajinský Státní jaderný regulační inspektorát (SNRI) nyní spouští 950MWe reaktor typu VVER, který začal být komerčně využíván v roce 1983 a jehož plánovaná životnost měla vypršet v prosinci roku 2013. Blok byl kvůli opravám, rekonstrukci a modernizaci po 280 dní odstaven mimo provoz a právě prochází testy před spuštěním. Reaktor by tak nyní měl vyhovět nejnovějším standardům. Součástí byla přidružená opatření, která vzešla jako výsledek zátěžových testů po nehodě elektrárny Fukušima Dajiči. Pokud si provozovatel reaktoru, Energoatom, bude přát prodloužit jeho licenci za hranici roku 2023, bude první blok muset v roce 2018 podstoupit úplnou pravidelnou bezpečnostní kontrolu.

Prodloužení životnosti jaderných elektráren je považováno za prioritu ukrajinské energetické strategie do roku 2030. Po prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Rovno je první blok Jihoukrajinské elektrárny již třetím blokem, který obdržel od SNRI prodloužení licence. Podobná prodloužení životnosti se plánují pro další dva Jihoukrajinské reaktory, jejichž licence vyprší v letech 2015 a 2019.

Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj již dříve v tomto roce odsouhlasila, že poskytne půjčky v celkové výši 300 milionů Eur, díky nimž bude možno během provozu modernizovat všech 15 ukrajinských reaktorů tak, aby vyhověly nejnovějším bezpečnostním standardům. Projekt, jehož celkové náklady se odhadují na 1,4 miliard Eur, by měl být hotov do konce roku 2017.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..