Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu. Zdroj: ČT
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu. Zdroj: ČT

Dříve velmi silný zájem o nové bydlení i rekreační reality na Chanovicku v Pošumaví snižuje připravovaný průzkum lokality jako jedné z možných k výstavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. ČTK to řekl starosta Chanovic Petr Klásek.

 

Chanovice s Pačejovem, Olšany, Kvášňovicemi, Maňovicemi, Velkým Borem tento týden zaslaly protestní dopis ministerstvu životního prostředí (MŽP). Nesouhlasí s tím, aby začal průzkum jejich lokality Březový potok. O zahájení správního řízení ke stanovení průzkumného území informovalo MŽP obce v minulých dnech. Stát uvažuje o sedmi lokalitách pro úložiště. Dvě finální území má stanovit v roce 2018.
„Lidé, kteří se rozhodují, kde budou stavět a kde zakoupí nemovitosti pro trvalé nebo rekreační bydlení, už po nás několik let požadují informace. Oblast tímto velmi tratí, protože jsou lidé, kteří se vinou tohoto projektu rozhodnou, že na území Horažďovicka či Prácheňska nechtějí stavět nebo kupovat pozemky,“ řekl Klásek. Klesající ceny i poptávku po nemovitostech potvrzuje už od roku 2003 občanské sdružení Jaderný odpad – děkujeme, nechceme!, které má téměř 6000 členů.
Po letech velkého zájmu o bydlení v oblasti omezuje připravovaný průzkum místa pro možné úložiště také poptávku po obecních pozemcích. „Není takový zájem, jako když jsem nastoupil na úřad v roce 2000, kdy se o úložišti ještě nevědělo. Tehdy byl zájem veliký,“ řekl Klásek.
Chanovice se 750 obyvateli přitom v novém územním plánu plánují velký rozvoj bydlení v Újezdě, Defurových Lažanech a přímo v Chanovicích. Obec vykoupila pozemky na 45 rodinných domků nebo bytů. „Budujeme tam sítě, zrovna teď projektujeme kanalizace. Stále se snažíme jít někam dál, ale teď je to dost obtížné,“ řekl Klásek. Kromě volných pozemků už obec vykoupila v Újezdě bývalý zemědělský objekt a školu v Defurových Lažanech, které mohou lidé využít na byty. Chanovice chtějí pozemky i budovy nabízet už příští rok za nízkou motivační cenu. „Kus objektu, kus pozemku zdarma plus sítě a projekt i stavební povolení, ale stavbu už si udělej sám,“ uvedl starosta. Do příprav a budování infrastruktury už dala obce k šesti milionům korun a minimálně stejnou sumu do toho ještě vydá.
V 700 let staré obci se za 30 let počet bytů ztrojnásobil na 150 domů. Před 12 lety obec připravila 20 parcel a dům s 12 byty, plochy tehdy dávala zadarmo. Počet obyvatel je stabilizovaný.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    No a od ty doby už je to snad o něco lepší ne? Co koukám na pozemky v různých lokalitách tak o těch 6let je to docela znát tady sou nějaké nabídky v tomto okolí https://www.eurobydleni.cz/reality/strakonice/ a zrovna málo jich není.

    No to naprosto chápu, ono bydlet někde, kde se v blízkosti nachází úložiště jaderného odpadu je nejen dost pro strach, ale také o zdraví. Já osobně bych tedy v takové lokalitě bydlet nemohla. Už jen zajít si s dětmi na procházku do okolí by byl pro mě risk. A proč o tom píšu a studuji si info? Protože právě hledáme s rodinkou bydlení. Pokukujeme všude možně, Pošumaví byl náš velký sen, ale teď tedy pochybuji. Asi budeme volit něco takového https://www.ziprealty.cz/rok/ihned/ v nějaké klidnější části Prahy. Ale já bych tedy radši do přírody. Ach jo, proč ji musí člověk tak huntovat 🙁

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..