Reaktor s nízkým tokem neutronů v nizozemském jaderném centru Petten.
Reaktor s nízkým tokem neutronů v nizozemském jaderném centru Petten.

Zbytek použitého paliva z výzkumného reaktoru s nízkým tokem neutronů (LFR), který pracoval v nizozemském městečku Petten, přesunuli specialisté do centrálního nizozemského úložiště jaderného odpadu. Bude následovat rozebrání tohoto vysloužilého výzkumného zařízení.

Palivo s vysokou mírou obohacení (HEU) bylo převezeno po silnicích do zařízení Central Organisation for Radioactive Waste (Covra) v regionu Zeeland 4. prosince.

Společnost Nuclear Research and Consultancy Group (NGR), provozovatel reaktoru Petten, uvedla, že palivo bylo nejaktivnější částí reaktoru a popsala jeho vyjmutí jako velký krok k odstranění veškerých rizik, které souvisí s vysloužilým LFR.

Podle nizozemské jaderně-energetické doktríny má být veškerý jaderný odpad skladován v nadzemním úložišti po dobu nejméně 100 let. Covra zodpovídá za dodržení tohoto předpisu, protože spravuje centrální úložiště. Po uplynutí lhůty se zváží, zda ta část jaderného odpadu, která ještě bude radioaktivní, může být uložena do národního podzemního depozitu.

Likvidovaný reaktor LFR měl výkon 30 kW, začal pracovat už v roce 1960 a sloužil především k produkci neutronů pro biologický a fyzikální výzkum, ale také pro trénink operátorů. Reaktor byl trvale odstaven už v prosinci 2010, v té době také začala příprava jeho rozmontování.

Reaktor s vysokým tokem neutronů (HFR), který také pracuje v Petten už od září 1960, sloužil postupně několika výzkumným programům. Jeho specializace se postupně měnila od testování jaderných materiálů přes základní výzkum jaderné fyziky až k produkci radioizotopů pro lékařské účely. V roce 2006 tento reaktor přešel z vysoce obohaceného uranu na palivo s nižším obohacením. Reaktor, který také provozuje NRG v rámci společného výzkumu Evropské unie, dlouhodobě pokrýval celých 60% evropské a 30% světové produkce radionuklidů pro lékařské účely.

Nizozemská vláda v lednu loňského roku schválila výstavbu nástupce stárnoucího reaktoru HFR. Nové zařízení se bude jmenovat Pallas, ale zřejmě nebude v provozu dřív než v roce 2024.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..