Rusko může v nejbližší době znovu předložit návrh na vytvoření energetického mostu mezi Kaliningradskou oblastí Ruské federace a Polskem.

Podle zpravodajského portálu cire.pl takový názor projevili účastníci diskuze, která proběhla v prosinci v rámci energetického fóra v polském městě Sopoty.

V létě roku 2013 Rosatom pozastavil budování dvou bloků Baltské JE a informoval o plánech na prvořadou výstavbu bloků s malým nebo středním výkonem v této lokalitě. Přitom větší bloky by mohly vyvážet elektřinu do Polska, Litvy a Německa.

Řečníci na fóru v polském Sopoty vyjádřili domněnky, že by se Moskva mohla vrátit k myšlence vytvořit mezi Kaliningradskou oblastí a Polskem energetický most.

Bývalý zástupce polského ministra ekonomiky, Piotr Naimski, sdělil, že ke dnešními dni je zjevné, že budované vedení mezi Polskem a Litvou – LitPolLink – není dostatečné pro propojení energetických soustav Evropské unie a Baltu.

Pan Naimski věří, že je potřeba druhé vedení, a v tom případě může Rusko připomenout svůj dávný návrh na energomost Kaliningrad-Polsko. Bývalý zástupce ministra též kladně ohodnotil perspektivu obnovy výstavby velkých bloků na Baltské JE.

Německo, které se dříve o dovoz atomové energie z Ruska nezajímalo, by mohlo změnit svůj postoj, pokud se do vlády dostane strana sociálních demokratů, orientovaná na ruské energetické projekty.

Nákup ruské elektřiny se může ukázat atraktivní i pro určité politické kruhy Polska. Pozornost vzbudilo připomenutí, že ve vystoupeních představitelů polské vlády v Sopotách se ozývalo zvažování takové varianty.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..