Jedna z prvních představ uspořádání budoucího úložiště radioaktivních odpadů v Leningradské oblasti. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
Jedna z prvních představ uspořádání budoucího úložiště radioaktivních odpadů v Leningradské oblasti. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Příprava podkladů k projektu výstavby střediska pro ukládání radioaktivních odpadů (RAO) v Leningradské oblasti před zahájením procesu schválování veřejností, místními úřady i Ruskou vládou by mohla trvat dva roky, sdělil agentuře RIA Novosti Jurij Poljakov, ředitel společnosti NO RAO (Ruská společnost provozující skladiště a úložiště RAO. – pozn. Atominfo.cz).

„Jestli a kdy získáme souhlas oblastních úřadů a jestli a kdy získáme schválení vlády Ruské federace (její usnesení o umístění úložiště), bychom se měli dozvědět pravděpodobně za dva roky, během nichž budeme připravovat projektovou dokumentaci a provedení doplňujících technických průzkumů,“ uvedl pan Poljakov během veřejného slyšení o hodnocení vlivu budoucího úložiště na životní prostředí.

Pan Poljakov se zdržel hodnocení nákladů na vybudování tohoto úložiště, jehož projekt je teprve v rané fázi. Poznamenal, že v případě schválení projektu na regionální úrovni a obdržení schválení územního plánu organizací Glavgosekpertiza (Ruská organizace spadající pod Ministerstvo stavebního průmyslu a výstavby budov bytového a veřejného sektoru, která má na starosti veřejné přezkoumávání projektů např. budov z vojenského a bezpečnostního sektoru, staveb v oblastech ruských výsostných vod, budov kulturního dědictví a jiných po technické stránce unikátních staveb. – pozn. Atominfo.cz) bude projekt předložen k posouzení veřejnosti z Leningradské oblasti pro získání konečného rozhodnutí o umístění úložiště poblíž Sosnového Boru.

Dimitrij Puljajevskij stojící v čele Sosnovoborského okruhu oznámil v průběhu slyšení, že orientační cena úložiště RAO v Leningradské oblasti může být 2 až 4 miliardy rublů (1,2 až 2,4 mld. Kč).

Podle slov zástupce ředitele společnosti NO RAO, Nikolaje Lobanova, je kapacita úložiště plánována na 50 tisíc metrů krychlových radioaktivních odpadů, ale existuje možnost jeho rozšíření. Uvedl: „Zatím plánujeme postavit objekt s kapacitou 50 tisíc metrů kubických. V případě potřeby můžeme jeho kapacitu zvýšit, přinejmenším až do 250 tisíc metrů krychlových.“

V pátek 27. prosince probíhalo v Sosnovém Boru veřejné slyšení o zhodnocení dopadu budoucího úložiště na životní prostředí. Jeho protokol by měl být podepsán do 13. ledna 2014 a poté bude přístupný veřejnosti.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..