Německá vláda by měla zdanit uhelné elektrárny s velkými emisemi oxidu uhličitého (CO2), aby posílila pozici čistších zdrojů na trhu. Ve své výroční zprávě k tomu vyzývá německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe. Takové opatření by podle ní mohlo nahradit evropský systém obchodování s emisními povolenkami, který kvůli přebytku povolenek nemotivuje k omezování emisí CO2.

Německo v rámci svého projektu transformace energetiky hodlá odstavit své jaderné elektrárny a chce omezit i výrobu elektřiny z uhlí. Výrazně by měl narůst podíl obnovitelných zdrojů a Německo chce rozvíjet i nízkoemisní konvenční zdroje, především paroplynové a moderní uhelné elektrárny. Kvůli levným povolenkám, nízké ceně elektřiny na burze a drahému plynu se ale v současnosti vyplácí především výroba v elektrárnách s nejvyššími emisemi CO2.

„Stále více proudu se vyrábí ze špinavého uhlí a emise skleníkových plynů rostou, místo aby klesaly. To je absurdní, tak nebyla transformace energetiky míněna,“ uvedl zástupce Deutsche Umwelthilfe Michael Spielmann.

Podle Spielmanna je nutné nejšpinavější zdroje z trhu vytlačit. V situaci, kdy nefunguje trh s povolenkami, by podle Deutsche Umwelthilfe měla zasáhnout německá vláda. Organizace navrhuje zdanění emisí uhlíku nebo přijetí ekologických norem, které by stanovily horní hranici pro emise CO2 a znemožnily by provoz zařízení, která nejvíce zatěžují životní prostředí.

Spielmann varoval, že pokud bude současná situace pokračovat, začne klesat souhlas veřejnosti s transformací energetiky, což by mohlo vést ke krachu celého projektu. Už nyní zaznívají proti projektu stále častější výhrady, protože transformace zdražuje proud pro domácnosti. Cena elektřiny v Německu se od roku 2000 zdvojnásobila, nyní domácnosti platí 28,51 centu (7,88 koruny) za kilowatthodinu.

Proud zdražuje mimo jiné i příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů. Jeho tíhu přitom nesou hlavně domácnosti, protože velcí průmysloví dodavatelé jsou od jeho placení osvobozeni.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..