Na místě budoucího čtvrtého bloku Bělojarské JE byla zahájena montáž sady dieselagregátů sloužících jako záložní zdroje elektrického proudu, které jsou důležité pro zajištění bezpečného provozu reaktoru BN-800.

V případě ztráty napájení potřebných zařízení elektrárenského bloku, například v důsledku závažné havárie v oblasti rozvodu elektrické sítě, existuje na jaderné elektrárně více redundantních napájecích systémů.

Tři zálohované kanály napájení reaktoru BN-800 poskytují tři dieselagregáty, jeden o kapacitě 3200 kW, i když k zajištění správné funkce napájení by stačil pouze jeden z nich.

Spuštění záložních dieselových agregátů je prováděno automaticky, avšak je-li potřeba, spuštění může být provedeno i ze strany operátora bloku.

Další dva dieselové generátory o výkonu 4000 kW poskytují záložní napájení ostatním přidruženým systémům. Kromě toho má blok ještě pomocnou pohonnou jednotku poskytující diesel generátory o výkonu 500 kW, stejně jako mobilní jednotky, které představují ještě jeden stupeň zálohování.

„Montáž sestavy dieselových generátorů DGU3200 a DGU4000 na bloku elektrárny prováděla firma Kolomenskij na žádost OAO Atomenergomaš,“ řekl šéf elektrického oddělení na Bělojarské elektrárně pan Alexandr Kuročkin. Umístění a instalaci zařízení provádí společnosti: Java-stroj, PO Uralenergomontáž, Uralskij elektrochimičeskij kombinat, UK Uralenergostroj a nastavení provádí firma Smolensk-atomtechenergo. Uvedení do provozu tohoto systému dieselových generátorů je jednou z důležitých etap přípravy k fyzickému spuštění reaktoru BN-800.

Zkušební provoz generátorů byl úspěšný: jsou připraveny, aby poskytovaly redundantní systém záložního napájení reaktoru BN-800.

Bělojarská jaderná elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1968. Je to největší jaderná elektrárna v zemi a jediná, která provozuje více typů reaktorů na jednom místě. Provoz prvních jednotek Bělojarské jaderné elektrárny využívající reaktory na tepelné neutrony AMB-100 a AMB-200 byl zastaven kvůli jejich výkonu.

V provozu je na světě pouze jediný blok s rychlým reaktorem průmyslového výkonu a to BN-600. Ve fázi výstavby se nachází blok s rychlým reaktorem BN-800. Energetické bloky s rychlými reaktory jsou v podstatě navrženy tak, aby výrazně rozšířili palivovou základnu jaderné energetiky a minimalizovali množství radioaktivního odpadu díky uzavřenému cyklu jaderného paliva.

Pro včasné informace o radiačním prostředí v blízkosti jaderných elektráren a dalších jaderných zařízení v Rusku, navštivte www.russianatom.ru

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..