Sobota, 28 listopadu
Shadow

Na bloku Bělojarské JE s reaktorem BN-800 byly namontovány dieselagregáty

Na místě budoucího čtvrtého bloku Bělojarské JE byla zahájena montáž sady dieselagregátů sloužících jako záložní zdroje elektrického proudu, které jsou důležité pro zajištění bezpečného provozu reaktoru BN-800.

V případě ztráty napájení potřebných zařízení elektrárenského bloku, například v důsledku závažné havárie v oblasti rozvodu elektrické sítě, existuje na jaderné elektrárně více redundantních napájecích systémů.

Tři zálohované kanály napájení reaktoru BN-800 poskytují tři dieselagregáty, jeden o kapacitě 3200 kW, i když k zajištění správné funkce napájení by stačil pouze jeden z nich.

Spuštění záložních dieselových agregátů je prováděno automaticky, avšak je-li potřeba, spuštění může být provedeno i ze strany operátora bloku.

Další dva dieselové generátory o výkonu 4000 kW poskytují záložní napájení ostatním přidruženým systémům. Kromě toho má blok ještě pomocnou pohonnou jednotku poskytující diesel generátory o výkonu 500 kW, stejně jako mobilní jednotky, které představují ještě jeden stupeň zálohování.

„Montáž sestavy dieselových generátorů DGU3200 a DGU4000 na bloku elektrárny prováděla firma Kolomenskij na žádost OAO Atomenergomaš,“ řekl šéf elektrického oddělení na Bělojarské elektrárně pan Alexandr Kuročkin. Umístění a instalaci zařízení provádí společnosti: Java-stroj, PO Uralenergomontáž, Uralskij elektrochimičeskij kombinat, UK Uralenergostroj a nastavení provádí firma Smolensk-atomtechenergo. Uvedení do provozu tohoto systému dieselových generátorů je jednou z důležitých etap přípravy k fyzickému spuštění reaktoru BN-800.

Zkušební provoz generátorů byl úspěšný: jsou připraveny, aby poskytovaly redundantní systém záložního napájení reaktoru BN-800.

Bělojarská jaderná elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1968. Je to největší jaderná elektrárna v zemi a jediná, která provozuje více typů reaktorů na jednom místě. Provoz prvních jednotek Bělojarské jaderné elektrárny využívající reaktory na tepelné neutrony AMB-100 a AMB-200 byl zastaven kvůli jejich výkonu.

V provozu je na světě pouze jediný blok s rychlým reaktorem průmyslového výkonu a to BN-600. Ve fázi výstavby se nachází blok s rychlým reaktorem BN-800. Energetické bloky s rychlými reaktory jsou v podstatě navrženy tak, aby výrazně rozšířili palivovou základnu jaderné energetiky a minimalizovali množství radioaktivního odpadu díky uzavřenému cyklu jaderného paliva.

Pro včasné informace o radiačním prostředí v blízkosti jaderných elektráren a dalších jaderných zařízení v Rusku, navštivte www.russianatom.ru

Zdroj: Atominfo.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..