Jaderná energie musí být možností pro Japonsko, stojí v prohlášení diskusního panelu japonské obchodní federace Keidanren (Japan Business Federation), avšak náprava škod v prefektuře Fukušima musí být prioritou.

Ze zasedání organizace Keidanren vzešly připomínky v oblasti energetiky, která po více než dvou letech stále čelí následkům vícenásobné havárie reaktorůjaderné elektrárny Fukušima I. V elektrárně stále probíhají bezodkladné práce na odstraňování jaderného paliva a dekontaminaci vody použité pro chlazení poškozených reaktorů. Předpokládá se, že radioaktivní podpovrchové vody dosahují do moře, třebaže to je v podstatě neměřitelné, ale problémy společnosti Tepco v této oblasti představují hlavní překážku v důvěře veřejnosti.

Paní Asada Kijoe v rozhovoru pro asociaci Women’s Energy Network (Mezinárodní asociace sdružující ženy na vedoucích pozicích v energetice. – pozn. Atominfo.cz) jakožto obhájce spotřebitelů prohlásila, že bez rekonstrukce elektrárny ve Fukušimě nemůže být pro Japonsko jaderná energie považována za uskutečnitelnou, ale z pohledu zákazníka… „Nadešel čas posuzovat ji (jadernou energii) klidněji.“ Vyzvala japonskou vládu k prezentaci komplexních informací ve formě, která by Japoncům pomohla určit nejlepší energetický mix.

Dlouhotrvající odstavení japonských reaktorů má dva hlavní důsledky: vzrůstající cenu energií vinou nákladného importu zkapalněného zemního plynu a ropy a emise oxidu uhličitého, jenž je produkován při jejich spalování. Japonsko současně oznámilo významnou revizi klimatických cílů.

Cena zmiňovaných komodit poškozuje proexportně zaměřenou ekonomiku, prohlásil Norio Sasaki, místopředseda federace Keidanren a také místopředseda společnosti Toshiba. Stabilní dodávky poměrně levných energií jsou tudíž velmi vážnou záležitostí. A dodal, že odstavením jaderných elektráren je roční národní bohatství o objemu v přepočtu cca 698 mld. Kč odvezeno do zámoří díky vzrůstajícím dovozům paliv. Pokračující propad obchodní bilance do negativních hodnot by mohl vést k propadu vládního úvěru, a proto musí být řešen s ohledem na krizi.

Místopředseda Sasaki řekl, že vzestup cen energií vyčerpal zdroje pro kapitálové investice a postihl průmyslovou konkurenceschopnost. Předseda komise pro přírodní zdroje a energie obchodní federace Keidanren, Koinuma Akira, s tímto prohlášením souhlasil. A dodal: „Přinejmenším pro domácí energeticky náročný průmysl zde není investiční kapitál. Převážná část japonských společností již opustila průmysl výroby hliníku.“

Doporučení obchodní federace Keidanren pro japonskou vládu zahrnují uznání faktu, že ekonomický vzestup závisí na stabilním zásobování energií. Obnova zasažených oblastí prefektury Fukušima musí mít prioritu, ale otázka jaderné technologie musí být posuzována klidně. Energetická politika by neměla být v budoucnu závislá na dovozu zemního plynu a měla by obsahovat jadernou energii jako realistický scénář, jehož základem budou korektní informace o cenách. Zatímco by se obnovitelné zdroje měly rozvíjet, současný motivační mechanizmus garantovaného tarifu (tzv. „zelený tarif“ pro obnovitelné zdroje) by měl být revidován, aby se zabránilo dalšímu zatížení ekonomiky, prohlásila federace.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..