Přednáška prof. Abrosiniho. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)
Přednáška prof. Abrosiniho. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

Tuto skutečnost potvrdil i zatím poslední, 59. odborný seminář pořádaný společně ÚJV Řež a.s., CV Řež s.r.o. a ČNS. Desetileté výročí ENEN (European Nuclear Education Network) a dosažené úspěchy této organizace prezentoval v Řeži její současný prezident Walter Ambrosini. Jinak profesor na Univerzitě v Pise a přední specialista na Supercritical Fluids, their Stability and Heat Transfer Behaviour, téma, kterému byla věnována druhá, rozsáhlejší, část přednášky.

ENEN je tady 10 let

Prof. Ambrosini v úvodu připomněl smysl vzniku této neziskové mezinárodní organizace (založena 22. září 2003), jejímž posláním je podpora a další rozvoj odborných znalostí v jaderných oborech, další vzdělávání a odborná příprava studentů. Za relativně krátkou dobu se podařilo této organizaci získat trvalé místo na mapě „jaderného“ vzdělávání. Bezesporu k tomu přispěl fakt, že ENEN vsadila na těsnou spolupráci mezi technickými univerzitami, výzkumnými středisky a průmyslem. ENEN má v současné době 64 členů. Česká republika zde má dva členy – CV Řež a ČVUT Praha, Doc. Martin Kropík (ČVUT) je jedním z viceprezidentů ENEN.

Za důležitý moment označil prof. Ambrosini zavedení certifikace European Master of Science v jaderném inženýrství (EMSNE) a následně i titulu PhD v tomto oboru. Tento projekt se zaměřil vedle vzdělávání studentů a rozvoje jejich analytického myšlení, na co nejširší využití technologií jaderných zařízení v oblasti výzkumu a průmyslu v Evropě. Velký důraz je kladen na bezpečnostní problematiku v tomto oboru.

Není bez zajímavosti, že existence ENEN byla Radou EU přijata pozitivně (prosinec 2008) slovy: „Rada vítá existenci ENEN a doufá, že s pomocí EU, ENEN a jejích členů bude nadále rozvíjeno a koordinováno jaderné vzdělávání a odborná příprava v Evropě.“

V této souvislosti zmínil prof. Ambrosini i tzv. akční plán ENEN, který chce na půdu univerzit přilákat mladé a talentované studenty, kteří se zapojí do náročných výzkumných témat. A současně přesvědčí univerzity, aby přijímáním nových studentů, udržovaly odborné znalosti v klíčových jaderných oblastech. K tomu budou sloužit výměnné kurzy ENEN, šíření a podpora konceptu celoživotního vzdělávání v jaderných oborech a v neposlední řadě koordinace účasti univerzit na evropských výzkumných projektech (http://www.enen-assoc.org).

Supercritical Fluids – viděno z Pisy

Prof. Walter Ambrosini (1958) patří k uznávaným odborníkům v termomechanice a jejím využití v jaderné energetice. Publikoval na sto třicet článků a přednesl nepřeberně přednášek s tématy jako je analýza dynamického chování systémů jaderných reaktorů, přenos tepla a hmoty, experimenty a modelování přirozené cirkulace ve smyčkách, numerická analýza nestabilit v průtokových systémech, vývoj a aplikace numerických metod pro přenos tepla a problémy tekutin proudění a v neposlední řadě CFD modely pro jaderné reaktory, a zejména SCWR (reaktor se superkritickými parametry vody) aplikace. Do Řeže přivezl přednášku na téma: Supercritical Fluids and their Stability and Heat Transfer Behaviour, zpracovanou týmem z Univerzity v Pise pod jeho vedením.

Úvod patřil krátkému exkursu do problematiky, tak jak se mu v posledních deseti letech věnovala různá výzkumná pracoviště v Evropě, USA i Číně.

Postupně na několika desítkách srovnávacích grafů, ukázal prof. Ambrosini logické postupy výzkumu, kritická místa, nezvyklé chování pří kritických teplotách a propojil je se závěry jeho vědeckého týmu. Velký důraz byl kladen na studie stability přirozené cirkulace, která pro rešerše a výpočty představuje kritické momenty, přičemž zde hrály významnou roli poznatky z CDF Models a další analýzy. Řada použitých studií a závěrů byla publikována a je k nalezení na stránkách významného nizozemského nakladatelství odborné literatury Elsevier (www.elsevier.com).

Složitost zkoumané problematiky a dosavadní teoretické výsledky vytvářejí bohatý prostor pro další výzkum týmem univerzity v Pize, ale může být základem i pro práci řady dalších výzkumných pracovišť, zdůraznil v závěru prof. Walter Ambrosini.

Zdroj: Tisková zpráva ÚJV Řež, a. s.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..