Nový íránský prezident Hassán Rouhání. Zdroj: guardian.co.uk
Nový íránský prezident Hassán Rouhání. Zdroj: guardian.co.uk

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes důrazně hájil nedávno uzavřenou dočasnou dohodu, která zmírňuje mezinárodní ekonomické sankce namířené proti Íránu výměnou za omezení jaderného programu Teheránu. Podle agentury AP přitom poukázal na to, že zlepšení stavu íránské ekonomiky je stejně důležité jako zachování mírového jaderného programu.
Šest mocností 24. listopadu dohodlo s Íránem v Ženevě předběžné ujednání, které předpokládá, že Írán omezí některé z aktivit svého jaderného programu a výměnou budou zmírněny sankce proti němu. Pokud Írán bude podmínky během následujících šesti měsíců plnit, bude pak dojednána dohoda trvalá.
Ujednání hovoří o tom, že Írán nesmí vytvářet další zásoby uranu obohaceného na 3,5 procenta a musí neutralizovat uran obohacený na 20 procent. Může si však ponechat své centrifugy, takže může provoz obohacování kdykoli obnovit v původní podobě. K výrobě bomby potřebuje uran obohacený na nejméně 90 procent. Původně se odhadovalo, že je schopen získat jeho potřebné množství do příštího léta.
Od podpisu tohoto ujednání se Rúhání snaží přesvědčit domácí skeptiky a stoupence tvrdé linie, že Írán nejnovějším krokem neohrožuje klíčové oblasti národní bezpečnosti. Toto prezidentovo úsilí bude podle AP čím dál tím těžší, jak se bude blížit termín podpisu definitivní dohody za půl roku.
„Jaderná technologie a obohacování uranu jsou naším jednoznačným právem. Ale pokrok, lepší životní podmínky a blaho lidí jsou také naše jednoznačné právo. Prolomení a odstranění neblahých a tyranizujících sankcí je rovněž naše jednoznačné právo,“ prohlásil Rúhání v projevu při setkání se studenty, který vysílala íránská státní televize.
Sankce, jež na Írán uvalily západní mocnosti kvůli podezření, že jeho jaderný program míří k získání nukleárních zbraní, vážně zasáhly hospodářství země. Rúhání vyhrál letošní prezidentské volby mimo jiné i díky obecnému očekávání, že ekonomické problémy vyřeší.

 

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..