Nákres vnitřních součástí reaktoru NuScale. (Zdroj: Nuscalepower.com)
Nákres vnitřních součástí reaktoru NuScale. (Zdroj: Nuscalepower.com)

Americké ministerstvo energetiky DoE(Department of Energy) vybralo pro udělení federálního fondu malý modulární reaktor (Small Modular Reactor – SMR) společnosti NuScale Power. Ministerstvo bude financovat až polovinu celkových nákladů na vývoj, licencování a komercializaci reaktoru.

NuScale byl jedním z několika projektů malých modulárních reaktorů, které se ucházely o možnost pětiletého spolufinancování, vyhlášenou ministerstvem v březnu roku 2013. Přesná úhrnná částka, kterou DoE investuje, je předmětem dalšího vyjednávání mezi DoE a NuScale. Ministerstvo má pro technickou podporu licencování malých modulárních reaktorů k dispozici celkový balík 452 milionu dolarů. Očekává se, že průmysloví partneři přidají investici přinejmenším stejné výše.

Americký tajemník pro energetiku Ernest Moniz prohlásil, že malé modulární reaktory reprezentují novou generaci bezpečné, spolehlivé, nízkouhlíkaté technologie. „Ministerstvo energetiky má zájem posilovat rostoucí význam jaderné energie pro americkou nízkouhlíkatou budoucnost. Nové technologie jako malé modulární reaktory nám pomohou udržet vůdčí pozici v rámci bezpečného a efektivního využívání jaderné energie na celém světě,“ pravil. V prvním kole soutěže v listopadu 2012 udělilo DoE finanční příspěvek projektu společnosti Babcock & Wilcox na reaktor s označením mPower.

DoE tvrdí, že jeho investice pomůže společnosti NuScale Power licencovat návrh u amerického regulátora Nuclear Regulatory Commission s výhledem možného komerčního využití kolem roku 2025. Stavba reaktorů má být prováděna na domovské půdě v USA a projekt bude mít základnu ve státě Oregon, kde sídlí ředitelství NuScale Power.

NuScale Power vznikla jako vedlejší projekt při výzkumné práci na Oregonské státní univerzitě, majoritním investorem je však americká energetická společnost Fluor. Prezident skupiny Fluor pro rozvoj a strategii globálního obchodu Dave Dunning prohlásil, že společnost byla „extrémně potěšena“ rozhodnutím DoE ohledně financování. Uvádí, že to stvrdilo její rozhodnutí ohledně investice do projektu NuScale. Společnost Fluor uvádí, že společnosti právě zhodnocují řetězec potenciálních investorů, výrobců a dodavatelů, aby byl zajištěn budoucí úspěch při vývoji tohoto typu malých modulárních reaktorů. Stejně jako Fluor je i NuScale Power podporován britskou inženýrskou společností Rolls-Royce, která má v USA silnou výrobní základnu.

Po celém světě probíhá vývoj mnoha různých konceptů malých modulárních reaktorů. Mohou dosahovat kapacity až 300 MWe a velikostí odpovídají zhruba jedné třetině běžné jaderné elektrárny. Oproti běžným velkým reaktorům skýtají řadu výhod – vyšší bezpečnost, snadnější výrobu i výstavbu a kompaktní škálovatelný design. To může být výhodou při mnoha okolnostech, například v odlehlých lokalitách.

Projekt NuScale je 45MWe samostatná soustava tlakového vodního reaktoru a generátoru. Bude vyráběna továrně a dopravována v sadách až po dvanácti kusech. To umožní výstavbu škálovatelných jaderných elektráren o kapacitách od 45 MWe do 540 MWe. Za použití běžných palivových sestav bude jádro chlazeno přirozeným oběhem, takže oproti konvenčním reaktorům bude potřeba méně komponent a bezpečnostních systémů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..