P9020047
Kontejnery s přepracovaným uranem z jednoho z dřívějších transportů stojící již v areálu amerického závodu USEC, který bude nové jaderné palivo distribuovat do příslušných jaderných elektráren. (Zdroj: Usec.com)

Do USA připlula 10. prosince 2013 z Ruska loď s poslední zásilkou vysoce obohaceného uranu z likvidovaných ruských jaderných zbraní, který americké firmy vykupují jako palivo pro jaderné elektrárny. Dvacetiletý program zvaný Megatuny na megawatty, při němž se Rusko podle mezinárodní dohody zbavilo uranu pro 20.000 jaderných náloží, tak skončil, napsala dnes agentura AP.

Loď, která v listopadu vyplula z ruského Petrohradu, tento týden zakotvila v přístavu ve východoamerickém Baltimoru. Na palubě bylo posledních 60 tun obohaceného uranu, který si jako palivo rozdělí americké jaderné elektrárny. Spojené státy pro své jaderné elektrárny v rámci projektu vykoupily od Rusů asi 500 tun radioaktivního materiálu, díky čemuž Rusko získalo v hotovosti 17 miliard dolarů (338 miliard korun).

Podle rusko-americké mezivládní dohody z roku 1993 se Rusko v rámci tohoto programu zbavilo velkého množství své staré jaderné munice. Vysoce obohacený uran z ruských hlavic se v místních jaderných provozech zpracovával na uran obohacený na pět procent. Ten pak odvážely lodi do Spojených států na základě komerční smlouvy.

Také USA se zavázaly, že část svého jaderného arzenálu znehodnotí. Ze slíbených 180 tun svého vysoce obohaceného uranu určeného k likvidaci jim do ukončení programu ještě 40 tun zbývá.

Podle expertů byl program „Megatuny na megawatty“ vůbec nejúspěšnějším projektem v rámci mezinárodního úsilí o nešíření jaderných zbraní. Stejný názor zastává i ministr energetiky USA Ernest Moniz. Americké úřady tvrdí, že ruský „zbrojní“ uran se v minulých letech postaral o zhruba desetinu veškeré americké elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..