Model tlakové nádoby a dalších zařízení pro reaktor BN-800. (Zdroj: Okbm.nnov.ru)
Model tlakové nádoby a dalších zařízení pro reaktor BN-800. (Zdroj: Okbm.nnov.ru)

Podle prohlášení generálního ředitele společnosti Rosenergoatom, Jevgenije Romanova, mohou být první palivové soubory zavezeny do tlakové nádoby reaktoru BN-800 Bělojarské elektrárny během posledních dní letošního prosince nebo začátkem ledna následujícího roku.

„Licence udělená Rostechnadzorem nám povoluje přichystání paliva a naplnění tlakové nádoby sodíkem. Nemáme ale zatím povoleno zavezení paliva do tlakové nádoby. Již jsme provedli veškeré fyzické zkoušky reaktoru a nyní musíme přesvědčit Rostechnadzor, že byly naplněny všechny jeho požadavky. Je vysoká pravděpodobnost, že během 30. nebo 31. prosince tohoto roku nebo v prvních dnech ledna 2014 bychom mohli do reaktoru zavézt první palivový soubor. Chtěl bych ale poznamenat, že nemusíme spěchat, abychom naplnili termíny,“ uvedl pan Romanov.

Bělojarská jaderná elektrárna je první komerční jadernou elektrárnou s různými typy bloků v historii jaderné energetiky a jedinou elektrárnou tohoto typu na území Ruské federace. Je zde komerčně provozován jediný reaktor na rychlých neutronech na světě, BN-600. Fyzické zkoušky reaktoru BN-800 byly zahájeny 25. prosince a do tlakové nádoby již byl napuštěn sodík.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..