Delegace Francie a Číny si připomínají více než 30 let spolupráce na summitu v Pekingu. (Zdroj: World Nuclear News)
Delegace Francie a Číny si připomínají více než 30 let spolupráce na summitu v Pekingu. (Zdroj: World Nuclear News)

U příležitosti 30. výročí spolupráce v oblasti jaderných technologií mezi Francií a Čínou byla v průběhu státní návštěvy francouzského ministerského předsedy Jean-Marca Ayraulta v Číně podepsána série dohod mezi čínskými společnostmi a francouzskou jadernou společností Areva.

Mezi dohodami, jenž Areva podepsala, je memorandum o porozumění v oblasti palivového cyklu se společností China National Nuclear Corporation (CNNC) na společný podnik pro zpracování zirkonia, kontrakt s konsorciem Siemens na dodávku přístrojového vybavení a řídícího systému pro pátý a šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching (Fuqing), a dále smlouva o partnerství se společností China General Nuclear (CGN) v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Stavba pátého bloku elektrárny Fu-čching začne v roce 2014 a zahájení výstavby šestého bloku bude následovat o rok později. Oba bloky budou mít reaktory ACP1000 čínské konstrukce, které budou vyrobeny společností China Nuclear Power Engineering, dceřinou společností CNNC. Společnost Areva dodávala nebo dodává přístrojové vybavení a řídící systémy devíti jaderným elektrárnám čínské konstrukce, a to pěti již zprovozněným a čtyřem ve fázi výstavby včetně Fu-čching 3 a 4. Dalšími dvěma čínskými elektrárnami, kam Areva dodává své přístrojové vybavení a řídící systémy, jsou francouzské reaktory typu EPR, které jsou ve výstavbě ve městě Tchaj-šan (Taishan).

Předmětem dohody s CNNC je studie této společnosti o možnosti vzniku podniku se společnou majetkovou účastí pro výstavbu zařízení ke zpracování a konverzi slitiny zirkonia v Číně. Taková společnost by mohla po roce 2017 produkovat pro čínský trh více než 600 tun této slitiny ročně, prohlásila Areva.

Dohoda je součástí spolupráce, která začala v roce 2010, kdy společnosti Areva a CNNC založily podnik se společnou majetkovou účastí se stejným podílem s názvem CAST (CNNC Areva Shanghai Tubing), zabývající se produkcí zirkoniových trubek pro jaderné palivové články.

V průběhu návštěvy ministerského předsedy Ayraulta byla vyzdvižena třicetiletá čínsko–francouzská spolupráce v oblasti jaderných technologií a proběhl summit reprezentantů čínského a francouzského jaderného průmyslu spojený s návštěvou staveniště elektrárny v lokalitě Tchaj-šan, kde jsou ve výstavbě dva reaktory EPR.

Předseda Ayrault na summitu v proslovu vyzdvihl pokračující spolupráci, která začala s výstavbou prvních čínských jaderných elektráren dodávkou tlakovodních reaktorů francouzské výroby pro zařízení Daya Bay (Daya Bay Reactor Neutrino Experiment – mezinárodní výzkumný projekt, na kterém se kromě Číny, USA, Thajwanu a Ruska podílí i Česká republika, přesněji Karlova universita; zařízení se nachází nedaleko Hongkongu – pozn. Atominfo.cz) a tato spolupráce pokračuje. Dále poukázal na nedávno oznámenou spolupráci mezi Francií a Čínou při výstavbě dvou reaktorů typu EPR v elektrárně Hinkley Point ve Velké Británii jako příklad budoucnosti spolupráce mezi těmito dvěma zeměmi.

Předseda společnosti CGN, Che Jü (He Yu), prohlásilna summitu, že čínský a francouzský jaderný průmysl by měl „ctít a využít“ základ, který byl vybudován během přes tři desetiletí trvající spolupráce, a být schopen pozdvihnout tuto spolupráci na vyšší úroveň a spolupracovat na jaderných programech na globální úrovni. Předseda společnosti CNNC, Sun Čchin (Sun Qin), taktéž vyzval k prohloubení jaderné spolupráce mezi těmito dvěma zeměmi a dále prohlásil, že by čínský i francouzský jaderný průmysl měl rozšiřovat spolupráci směrem k zahrnutí celého palivového cyklu a také k podpoře takové spolupráce, která by usnadnila ekonomický a technologický rozvoj obou zemí a mírové užití jaderné energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..