Ze stavby dvou reaktorů typu VVER-1200 v Baltické (též Kaliningradské) jaderné elektrárně. (Zdroj: Novostienergetiky.ru)
Ze stavby dvou reaktorů typu VVER-1200 v Baltické (též Kaliningradské) jaderné elektrárně. (Zdroj: Novostienergetiky.ru)

Rosenergoatom nevylučuje možnost, že by budoucí jaderná zařízení v Kaliningradské oblasti dodávala energii do okolních evropských států, oznámil to novinářům generální ředitel ruského jaderného koncernu, Jevgenij Romanov.

Připomenul, že v únoru musí Ministerstvo energetiky Ruské federace předložit návrhy na energetické zabezpečení Kaliningradské oblasti.

„My z naší strany pokračujeme ve zjišťování, jaké máme možnosti při čistě komerčním přístupu. Jestliže bude Kaliningradská oblast teoreticky fungovat v jednom (energetickém) režimu, tak nikomu nevadí mít separovanou elektrárnu, která je synchronizována s evropskými státy. To znamená, mít synchronizaci uvnitř (oblasti) i synchronizaci zvnějšku. Studujeme právní aspekty, jaká komerční a podnikatelská opatření je nezbytné (kvůli tomu) přijmout. Nikomu nevadí, že bychom měli zajištěný odbyt v Evropě, s tím mít synchronizaci a dodávat elektřinu z elektrárny do některého konkrétního střediska,“ vysvětlil Romanov.

Původně se plánovalo, že v letech 2017 a 2018 budou na Baltské JE zprovozněny dva bloky o celkovém výkonu 2300 MW. Po odštěpení pobaltských republik od energetické soustavy Ruska a jejich připojení k evropskému okruhu se ale Rosatom rozhodl doplnit projekt Baltské JE o bloky malého nebo středního výkonu, které je možno zapojit do kaliningradské energetické soustavy.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..