Vizualizace dvou nových bloků v části jaderné elektrárny Hinkley Point C. (Zdroj: Investbridgewater.com)
Vizualizace dvou nových bloků v části jaderné elektrárny Hinkley Point C. (Zdroj: Investbridgewater.com)

Evropská komise dnes zahájila přezkoumání plánů britské vlády, jejichž účelem je podpořit výstavbu a provoz nové jaderné elektrárny, kterou plánuje EDF Energy v Hinkley Point C v Somersetu.

Brusel se chce ujistit, že britské plány, zaručující pro EDF i přes nestálost trhu s elektřinou předvídatelné výnosy po dobu 35 let, nejsou v rozporu s pravidly Evropské unie pro státní subvenci.

„Musíme zkontrolovat, zda je státní subvence skutečně potřebná a pokud ano, tak zda je její úroveň odpovídající,“ řekl komisař pro hospodářské soutěže za Evropskou unii Joaquin Almunia novinářům. Státní subvence poskytnutá EDF může podle Bruselu dosáhnout výše až 17 miliard liber v závislosti na budoucí ceně elektřiny a skutečných kapitálových nákladech provozovatele. Brusel bude zkoumat, zda by k výstavbě elektrárny mohlo dojít pouze pomocí sil samotného trhu.

Podle zákonů EU je veřejná podpora pro společnosti přijatelná pouze za předpokladu, že je provedena za podmínek, které by soukromý provozovatel přijal i za tržního stavu. Dohoda mezi britskou vládou a EDF říká, že vláda zaplatí rozdíl mezi dohodnutou cenou a tržní cenou, pokud bude tržní cena nižší. Tato realizační cena byla stanovena na 92.50 liber za MWh a sníží se na 89.50 liber, pokud bude vystavěna další elektrárna v Sizewellu. Pokud bude tržní cena vyšší, EDF bude tento rozdíl proplácet vládě. „V každém případě provozovatel elektrárny nakonec získá fixní hladinu výnosů a nebude tím pádem po dobu fungování tohoto schématu muset čelit tržním rizikům,“ vysvětlil evropský komisař.

Britská vláda nabízí podobný mechanismus všem, kdo vytváří nízkouhlíková řešení, přičemž realizační cena se vždy nastavuje jedinečně. Podpora obnovitelných zdrojů je však podle směrnic Evropské komise výslovně dovolena, přičemž pro jaderné elektrárny žádné takové směrnice neexistují. Znamená to, že státní pomoc pro jaderné investice musí být zvážena případ od případu.

Brusel nyní musí rozhodnout, zda zásah britské vlády poškodí britský trh s energií a celý trh EU. „Nemohu předvídat výsledky přezkumu, ale už fakt, že jsme se do něj pustili, znamená, že máme odůvodněné pochyby ohledně kompatibility veřejné podpory, která je součástí britského oznámení. Uvidíme, jak se přezkum bude vyvíjet v následujících měsících,“ pravil Almunia. Dodal, že zákon neukládá žádný nejzazší termín, do kterého by měl být přezkum uzavřen. „Záleží na tom, jak komplexní tento případ bude, a musím přiznat, že to není nejsnazší složka, kterou mám teď na stole,“ vysvětloval dále Almunia a připojil, že britské plány přitáhnout investice do jaderného sektoru jsou nebývalé povahy a rozsahu.

Pro zkrácení doby potřebné pro to, aby Brusel mohl tento případ uzavřít, bude zásadní i spolupráce Velké Británie. „Komise potřebuje plně přezkoumat dopad smlouvy na interní energetické trhy EU a Velké Británie a žádá všechny zainteresované strany, aby zaslaly svá pozorování,“ dodává komisař. Britský ministr pro energetiku a změny klimatu Ed Davey říká, že přezkum vítá a poznamenává, že Londýn a Brusel již toto téma diskutují 18 měsíců.

Nová elektrárna, která bude tvořena EPR reaktory Areva, by měla mít instalovaný výkon 3300 MWe a měla by být spuštěna kolem roku 2023.

Podobné přezkoumávání státní podpory bylo oznámeno minulý týden a týká se výjimek velkých spotřebitelů energie z poplatků, které podporují německý přechod na obnovitelné zdroje energie. V tomto roce byla Evropskou komisí schválena státní podpora ve výši 80 milionů euro pro nizozemskou společnost Nuclear Research and Consultancy Group, která zde plánuje v Pettenu postavit nový výzkumný reaktor, který nahradí původní reaktor ve výrobě lékařských izotopů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..