Kudankulam-Nuclear-Power-Plant_1
Jaderná elektrárna Kudankulam, jejíž první blok s reaktorem typu VVER-1000 byl 21. října 2013 připojen k síti. (Zdroj: Sathiyam.tv)

Předseda organizace Atomic Energy Regulatory Board (AERB), pan S. S. Bajaj, uvedl, že na zástupce regulačních úřadů z jedenácti zemí, které provozují reaktory typu VVER, velice pozitivně zapůsobily bezpečnostní systémy indické jaderné elektrárny Kudankulam.

Pan Bajaj to uvedl během tiskové konference, která se konala poslední den třídenního fóra s názvem VVER Regulators Forum. Počátky tohoto fóra sahají do roku 1993 a letos bylo poprvé organizováno v Indii, konkrétně ve městě Kanjakumari ve státě Tamilnádu, a účastnilo se ho 14 odborníků, kteří zastupovali regulační úřady z 11 zemí světa včetně Číny, Ruska, České republiky, Slovenska, Íránu, Finska a Bulharska. Cílem fóra bylo pomoci vzájemnému sdílení metod používaných při hodnocení bezpečnosti v jednotlivých zemích a zajištění celosvětové bezpečnosti reaktorů typu VVER.

Během fóra se delegáti zabývali komplexními poznatky o aktuálním vývoji v oblastech legislativy, jaderné bezpečnosti, regulačních činnostech, provozních hlediskách zvláštních zájmů a pravděpodobnostních hodnoceních. Důraz byl kladen především na opatření přijatá po havárii ve Fukušimě.

Předseda AERB pronesl: „Toto třídenní setkání bylo velice užitečné, protože jsme měli příležitost sladit jednotlivé regulační předpisy.“ Dále dodal, že úspěšné spuštění tlakovodního reaktoru VVER-1000 v JE Kudankulam bylo důvodem pro to, aby se město Kanjakumari stalo místem tohoto důležitého mezinárodního setkání a to i z důvodu, že většina účastníků chtěla navštívit JE Kudankulam, která mimořádným způsobem spojuje pasivní i aktivní bezpečnostní systémy.

Pan Bajaj prohlásil: „Delegáti navštívili jadernou elektrárnu Kudankulam, jejíž první blok nyl nedávno přifázován do indické přenosové sítě.“ Tiskové konference se dále zúčastnili místopředseda AERB, S. Duraisamy, tajemník, R. Bhattacharya, vedoucí oddělení jaderné bezpečnosti, K. J. Vakharwala, vedoucí provozní bezpečnosti, P. R. Krishnamurthy a další vyšší úředníci společnosti AERB.

Zdroj: Deccanchronicle.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..