Noční pohled na rozestavěnou jadernou elektrárnu Kudankulam, která již byla dokončena a zatímco druhý blok se připravuje k testům, první blok se chystá na výrobu elektřiny pro indické domácnosti a průmysl. (Zdroj: Ria.ru)
Noční pohled na rozestavěnou jadernou elektrárnu Kudankulam, která již byla dokončena a zatímco druhý blok se připravuje k testům, první blok se chystá na výrobu elektřiny pro indické domácnosti a průmysl. (Zdroj: Ria.ru)

Předseda organizace Atomic Energy Regulatory Board (AERB), S. S. Bajaj, uvedl, že pokud první blok jaderné elektrárny Kudankulam splní všechny požadavky regulačního úřadu, bude moci v průběhu tohoto měsíce začít dodávat do sítě svých 1000 MWe.

Pan Bajaj reagoval na prohlášení některých indických ministrů a zástupců energetické společnosti Nuclear Power Corporation of India Ltd. (NPCIL), kteří uvedli, že během prosince budou schopni dosáhnout v dodávkách do sítě výkonu 1000 MWe, slovy: „Mají namířeno k tomu, aby dosáhli svého cíle, pokud splní všechny normy k plné spokojenosti organizace AERB.“

Tím nepřímo naznačil, že není úplně snadné naplnit požadavky AERB, která má tým čítající přes tři sta jaderných vědců a techniků, kteří podrobně zkoumají každý aspekt bezpečnosti, k čemuž připravili celkem 140 kurzů a příruček. Uvedl, že jaderná elektrárna Kudankulam je pod dozorem organizace AERB už více jak deset let – od doby, kdy byla pro tento projekt schválena lokalita.

Vysvětlil, že regulační úřad neustále kontroloval projekt v každé jeho fázi a postupně udělil povolení k zavezení paliva do reaktoru, dosažení kritického stavu, fyzickým testům při nízkém výkonu a zvýšení výkonu na 50 procent.

„I po této sérií udělených povolení se předpokládá řada dalších závazných zkoušek,“ pronesl pan Bajaj. Dále dodal, že prvnímu bloku JE Kudankulam dosud nebylo uděleno povolení ke komerční výrobě a všechna vyrobená elektrická energie sloužila pouze k testům.

Uvedl, že povolení ke stavbě třetího a čtvrtého bloku v lokalitě Kudankulam již bylo uděleno a že právě probíhá zhodnocení žádosti k zahájení výkopových prací. Vyloučil, že by v lokalitě Kudankulam vznikl přepracovací závod.

Zmínil také projekt v lokalitě Jaitapur v Maháráštře: „Zatím jsme neudělili žádné řádné povolení pro některou z činností souvisejících s projektem v Jaitapuru.“

Zdroj: Deccanchronicle.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..