Propuštění zajatci s Francoisem Hollandem. Zdroj: WNN
Propuštění zajatci s Francoisem Hollandem. Zdroj: WNN

Poslední čtyři ze sedmi rukojmích, unesených před třemi lety v Nigeru, byli osvobozeni. Zajala je islámská skupina Al-Kájda islámského Maghribu. Tři zajatci, Francoise Larribeová, Jean-Claude Rakotorilalao a Alex Awando, byli propuštěni v únoru roku 2011. Osvobození ostatních oznámil francouzský prezident Francois Hollande 29. října. Daniel Larribe, Pierre Legrand, Marc Feret a Thierry Dol se nyní mohou vrátit domů.

Všichni zajatci byli uneseni v noci 15. září 2010. Daniel Larribe je zaměstnancem Arevy, dalších pět rukojmích byli pracovníky francouzské firmy SATOM. Tři rukojmí byli později propuštěni.

Hlavním požadavkem únosců byl odchod Arevy ze země. Francouzský atomový kolos je největším akcionářem ve společnostech, které vlastní dva uranové doly v okolí města Arlit. V roce 2015 chystají Francouzi zahájení těžby v ložisku Imouraren. Většina zaměstnanců Arevy v této oblasti je nigerského původu. Únos zaměstnanců bohužel není jediným útokem teroristických skupin v zemi, letos v březnu zabil výbuch jednoho pracovníka dolů, zranil dalších 14 a způsobil rozsáhlou hmotnou škodu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..