Palivový soubor s MOX palivem pro energetické reaktory. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org)
Palivový soubor s MOX palivem pro energetické reaktory. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org)

Francouzská firma AREVA začala s výrobou MOX paliva (směs oxidu uraničitého a oxidu plutoničitého) pro použití v jaderné elektrárně Borssele v Nizozemí. Bude to poprvé, co se v této zemi bude využívat MOX palivo.

Nizozemská společnost EPZ se v roce 2008 rozhodla diverzifikovat své zdroje jaderného paliva a vybrala si firmu AREVA pro dodávku MOX paliva do jaderné elektrárny Borssele, jejímž srdcem je 500MWe tlakovodní reaktor. Společnost předložila nizozemskému Ministerstvu pro životní prostředí žádost o povolení používání MOX paliva (s obsahem 5,4% štěpného plutonia) s 40% zastoupení ve vsázce paliva. Tento plán již byl schválen vládou v červnu roku 2011. Začátkem roku vydala nizozemská vláda společnosti EPZ licenci na použití osmi palivových souborů s MOX palivem v reaktoru v Borssele na rok 2014 a pak dalších dvanáct souborů každý následující rok.

Firma Areva nyní oznámila, že výroba MOX paliva pro Borssele v jejich jihofrancouzském závodě Melox začala již minulý měsíc.

Společnost EPZ posílá vyhořelé palivo z reaktoru v Borssele do přepracovatelského závodu Arevy v severofrancouzském La Hague již po 30 let. Existuje smlouva potvrzující, že takto může činit nadále ještě do roku 2015. Dosud bylo přepracováno okolo 375 tun vyhořelého paliva z reaktoru v Borssele.

Firma Areva poznamenala, že Nizozemí bude tímto patřit mezi sedmici států, které budou používat nebo již používají MOX palivo ve svých jaderných reaktorech. Mezi tyto státy patří například Německo, Francie, Švýcarsko a Japonsko.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..