modul
Montáž modulu CA-20 na stavbě v Číně. (Zdroj: Newsletter společnosti Westinghouse)

Společnost Westinghouse Electric Company uzavřela smlouvu s Vítkovice Power Engineering na stavbu makety jednoho z klíčových modulů jaderné elektrárny AP1000. Tento významný předváděcí projekt je realizován v rámci příprav na možnou výstavbu této elektrárny v ČR.

Vítkovice Power Engineering sestaví dílčí modul 05, který je výřezem z většího modulu CA-20. Konstrukční modul CA-20, který by sloužil k ukládání vyhořelého paliva, se skládá ze 72 dílčích modulů a váží přibližně 900 tun. Maketa by měla být dokončena na začátku roku 2014.

Smlouva navazuje na dodatek k existujícímu Memorandu o porozumění z ledna 2013, které Westinghouse uzavřel se společnostmi Vítkovice, a. s., Vítkovice Heavy Machinery, a. s., Vítkovice Power Engineering, a. s., a Hutní montáže, a. s. Dle této dohody se tyto české firmy připojily k týmu pro realizaci AP1000 jako potenciální výrobci klíčových konstrukčních a mechanických modulů v případě, že design AP1000 bude vybrán pro rozšíření jaderné elektrárny Temelín.

„Rozsah této potenciální dodávky představuje výraznou část z výstavby celé elektrárny a díky její realizaci by tyto firmy získaly jedinečné předpoklady pro obdobnou práci na dalších projektech AP1000 v Evropě,“ uvedl Danny Roderick, generální ředitel a prezident Westinghouse.

„Tato spolupráce podporuje naši vlastní strategii stát v centru rozvoje jaderné energetiky ve světě. Věříme, že spolupráce se společností Westinghouse nám umožní dosažení tohoto strategického cíle,“ dodal Jan Světlík, předseda představenstva společnosti Vítkovice a prezident Národního strojírenského klastru ČR.

Předváděcí projekt rovněž umožní společnosti Vítkovice Power Engineering seznámit se s technickými a kvalitativními požadavky Westinghouse. Westinghouse dodržuje mezinárodně uznávané předpisy a normy Americké společnosti strojních inženýrů (ASME). Vítkovice Power Engineering může později tyto standardy využít na celosvětové úrovni, a to i mimo jaderný průmysl.

Zdroj: Newsletter společnosti Westinghouse

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..