Přemisťování palivových kazet do přepravního kontejneru. (Zdroj: Japantimes.co.jp)
Přemisťování palivových kazet do přepravního kontejneru. (Zdroj: Japantimes.co.jp)

Z úložného bazénu čtvrtého bloku jaderné elektrárny v japonské Fukušimě byly přemístěny první čtyři palivové kazety, což znamená začátek dlouho očekávané operace, jejíž dokončení je očekáváno na konci příštího roku.

Po ukončení zkoušek za použití maket palivových kazet oznámila společnost Tepco, že dne 18. listopadu v 9:50 hod začaly přípravy na přemístění první skutečné kazety. Za použití hlavního jeřábu byl přemístěn přepravní kontejner z dočasného skladu v 5. podlaží budovy reaktoru do úložného bazénu. Do 12:30 hod byl tento kontejner ponořen do bazénu a připraven přijmout první palivovou kazetu.

V 15:18 hod začal proces přemisťování paliva pomocí menšího jeřábu. V 15:25 hod se uskutečnilo přemístění první kazetydo kontejneru a během dvou minut byla tato operace dokončena. Tři další palivové články byly umístěny do kontejneru do 18:45 hod. Představitelé společnosti Tepco prohlásili, že očekávají dokončení přemístění prvních 22 nepoužívaných palivových článků během dvou dní.

Až bude kontejner naplněn, bude zapečetěn, pomocí hlavního jeřábu vyzvednut z vody, přemístěn na servisní podlaží k dekontaminaci a poté umístěn na automobil, který jej převeze na opačnou stranu elektrárny do skladovacího zařízení, kde bude vyprázdněn. Tento proces se bude opakovat do vyprázdnění bazénu, přičemž budou střídavě používány dva přepravní kontejnery.

Při celkovém počtu 1553 palivových článků v bazénu (1331 použitých, 202 nepoužitých) se očekává, že celá operace přemístění paliva bude dokončena do konce roku 2014.

Společnost Tepco přemisťuje palivo přes den a odstraňování trosek probíhá v noci.

Během neštěstí z března roku 2011 byl čtvrtý blok odstaven kvůli údržbě a palivo z reaktoru bylo přemístěno do úložného bazénu spolu s použitým palivem z minulých kampaní. Přestože to znamenalo, že na 4. bloku nehrozila havárie reaktoru, bylo zde riziko přehřátí bazénu. Příčinou snížené stability situace v bazénu bylo významné strukturální poškození budovy, jehož příčinou byl výbuch vodíku, který unikal ventilačním systémem, jež byl společný i pro 3. blok.

Od té doby byla konstrukce budovy posílena a tisíce tun trosek a sutin byly odstraněny. Nad poškozenou budovou byl postaven nový kryt se zařízením pro manipulaci s palivem jako na běžné jaderné elektrárně. Inspekce bazénu prokázaly, že není poškozen a netrpí korozí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..