Představa konstruktérů o budoucí podobě nového plavidla. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
Představa konstruktérů o budoucí podobě nového plavidla. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Státní lodní výzkumný institut Krylova (Krylovskij Gosudarstvjennyj Naučnyj Centr) oznámil, že vypracoval projekt nového nákladního plavidla třídy ledoborec, které by mohlo být používáno pro transport vyhořelého jaderného paliva.

Jak je uvedeno ve vyjádření, loď bude umožňovat transport použitého jaderného paliva z výzkumných a energetických reaktorů ve speciálních hermetických kontejnerech a eliminovat nadbytečné překládání nákladů radioaktivních materiálů v přístavech – překladištích.

Konstrukčně jde o jednopalubní ledoborec s dvojitým dnem a dvojitým podpalubím. Délka plavidla bude kolem 140 metrů, šířka 16,4 metru, ponor v mořských vodách je 6,2 metru a ve vnitrozemských 3,6 metru.

Podle odhadu Krylovského centra, zakázku na výstavbu podobné lodi může splnit kterýkoli z klíčových loďařských podniků v Rusku bez potřeby dodatečné modernizace.

„V současné době na světě nejsou námořní lodě, které by splňovaly potřeby Kodexu (transportu) vyhořelého paliva dle pravidel námořní přepravy jaderných materiálů a zároveň by mohly být využívány ve složitých arktických plavebních podmínkách. Účel plavidla bude umožňovat nejen plnění aktuálních úkolů, stojících před ruskou ekonomikou, ale také vstup do skupiny světových velmocí na trhu transportu jaderných materiálů,“ stojí v prohlášení.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..