1599867_389707_Logo_2013Od 1. do 15. listopadu probíhá v celé řadě českých měst 13. ročník největšího vědecko-technického festivalu v ČR – Týdne vědy. V rámci něj je možné navštívit plejádu výstav, nechat se provést výzkumnými ústavy a vyslechnout si desítky zajímavých přednášek. Zde nabízíme přehled těch nejzajímavějších, které se týkají energetiky, částicového výzkumu a jaderných technologií.

Dny otevřených dveří

V rámci Týdne vědy bude možné navštívit v podstatě všechny ústavy Akademie věd ČR a mnoho dalších vědeckých institucí. Některé ústavy bylo možné si prohlédnout včera nebo dnes (například Ústav fyziky plazmatu s tokamakem Compass), jiné ale ještě v pohodě stihnete příští týden – například Fyzikální ústav má pro jednotlivce otevřeno příští sobotu. Provedou Vás odborníci z celé řady oddělení, můžete se například dozvědět, jak fungují supravodiče, jaké materiály bude používat v blízké budoucnosti nebo jak dokážou některé speciální krystaly měnit barvu světla.

Nesmíme ale samozřejmě zapomenout ani na Ústav jaderné fyziky a ÚJV v Řeži u Prahy se dvěma výzkumnými reaktory a spoustou dalších zařízení pro výzkum vlivu záření na materiál a jiných jevů. I sem můžete zavítat příští sobotu. Ústavů specializovaných na různé užší fyzikální obory je několik, doporučujeme projít si stránky TV.

Výstavy

Jednou z nejzajímavějších výstav, které si letos můžete prohlédnout, bude Fusion Expo. Tato výstava se snaží velmi interaktivní formou přiblížit význam energie a objasnit způsob, kterým snad jednou pokryjeme velkou část našich energetických potřeb – termojadernou fúzi. V hlavní budově Akademii Věd na Národní ulici v Praze si můžete vyzkoušet, kolik elektrické energie jste schopni vyrobit šlapáním na kole, nebo si zahrát nejnovější jednoduchou „fúzní“ hru pro dotyková zařízení.

V Ostravě probíhá výstava o životě a díle jedné z nejvýznamnějších postav jaderné fyziky a chemie – Marie Curie-Skłodowské.

Hned ve vstupní hale budovy Akademie věd na Národní si také můžete prohlédnout model elektrárny nebo kontejneru na vyhořelé jaderné palivo nebo změřit, jestli září více dřevo, umělé hnojivo nebo vzorek radioaktivního Cesia.

Přednášky

Z programu přednášek určitě zaujme nobelovské téma přednášky „O Higgsově bosonu a jiné zvířeně“, která se koná 6. listopadu. Ve stejný den si můžete poslechnout také poslechnout přednášku „Projekt ITER a budoucnost termojaderné energie“ nebo třeba „Přesný čas ve vědě a technice“ o nutnosti přesné časové koordinace. Další den se pak můžete dozvědět něco o počátku vesmíru v přednášce „Historie výzkumu nejextrémnějšího stavu hmoty“. Za pozornost také stojí povídání nazvané „Tajuplné neutrino“, bude se konat 12. listopadu.

Z pestrého programu Týdne vědy si určitě vybere každý. Doporučujeme tedy navštívit přímo stránky festivalu, kde najdete veškeré informace o místě a čase konání jednotlivých akcí. Pomocí vyhledávače snadno najdete akce, které proběhnou blízko Vašeho bydliště, nebo omezíte výběr pouze na tu oblast, která Vás zajímá.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..