
Středně velký uranový důl Honeymoon, který leží v jižní Austrálii, byl dočasně uzavřen kvůli nízkým cenám uranu a vysokým nákladům na těžbu. Zařízení bude udržováno v takovém stavu, aby se produkce mohla obnovit ihned, jakmile začne být rentabilní.
Zástupci společnosti Uranium One uvedli, že „museli zvážit další provoz dolu Honeymoon s ohledem na problémy ve výrobním procesu, neuspokojivé výsledky v dosahování projektované výrobní kapacity a finanční náklady na těžbu.“
Veškeré práce v tomto zařízení typu In-situ leach (ISL – těžba uranu mokrou metodou, tedy vstřikováním rozpouštědla přímo do ložiska a následným čerpáním roztoku) se nyní zastavily a důl bude pouze udržován v takovém stavu, aby při nárůstu cen uranu mohl opět začít pracovat. Počet zaměstnanců v zařízení klesne ze stovky asi na deset.
Viceprezident společnosti Uranium One Kuzma Otto řekl serveru ABC News: „Přejdeme do režimu základní údržby těžebních technologií na dobu čtyř až pěti měsíců, v závislosti na konzultaci se všemi zainteresovanými stranami. Tohle rozhodně neznamená uzavření dolu, s obnovením těžby počítáme. Během testovacího provozu ale nastaly určité problémy, výtěžky z čerpadel nebyly tak velké, jak jsme očekávali a pokles cen uranu měl na naše rozhodnutí také velký vliv.“
Honeymoon, s projektovanou kapacitou 400 tun oxidu uranu (tedy 340 tun čistého uranu) ročně, měl v roce 2012 vyprodukovat asi 275 tun oxidu uranu při ceně okolo 108 amerických dolarů za kilogram. To je asi trojnásobek průměrných nákladů na těžbu v dolech Uranium One v Kazachstánu a takové náklady rozhodně nejsou v souladu se současnou tržní cenou (80 dolarů za kilogram podle společnosti UxC).
Produkce dolu v loňském roce byla ještě menší, než se očekávalo – pouhých 154,6 tun oxidu. V letošním roce (do konce září) pak bylo vytěženo pouze 120,2 tuny.
Společnost Uranium One je nyní plně v rukou AtomRedMetZoloto (ARMZ), součásti ruské státní společnosti Rosatom.
„Nemůžeme ignorovat dramatický pád cen přírodního uranu, v jehož důsledku je v současnosti 50% globální produkce uranu ve ztrátě,“ uvedl šéf ARMZ a prezident holdingu Uranium One Vadim Zhivov pro agenturu Reuters. „Při dané situaci na trhu jsme se rozhodli zmrazit veškeré nové projekty firmy v Rusku i v zahraničí.“
Zdroj: World Nuclear News