Technici v novém úkrytu. Prázdná aktivní zóna se nachází pod kruhovou částí, pod čtvercovou je skladovací bazén. Zdroj: WNN
Technici v novém úkrytu. Prázdná aktivní zóna se nachází pod kruhovou částí, pod čtvercovou je skladovací bazén. Zdroj: WNN

Inženýři na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči dokončili poslední kontroly a již zanedlouho začnou vytahovat palivové články ze skladovacího bazénu, což je podle provozovatelů elektrárny zásadní a v současnosti nejdůležitější úkol z hlediska bezpečnosti.

Japonci budou články vytahovat pomocí dvou jeřábů a kontejnerů. Hlavním jeřábem položí prázdný kontejner do skladovacího bazénu a následně pomocí malého palivového jeřábu přemístí jednotlivé kazety z jejich vertikálních úložných pozic do kontejneru. Po naplnění inženýři kontejner zapečetí a vytáhnou z vody hlavním jeřábem, umístěným na servisním podlaží určeném k dekontaminace. Kontejner pak pocestuje po speciálně upravených kolejích přes areál celé elektrárny ke skladu paliva, který je společný pro všechny bloky elektrárny. Po vyložení nákladu čeká kontejner opětovné naložení a celý proces bude pokračovat až do vytažení všech kazet.

V bazénu je nyní celkem 1533 palivových článků, 1331 z nich jsou vyhořelé, 202 nové (nové coby nepoužité, ve vodě jsou již přes dva roky), vytahování by mělo být dokončeno do konce roku 2014. Inženýři společnosti Tepco, provozovatele JE Fukušima, která veškeré likvidační práce zajišťuje, hodlají vytahovat články v denní době a v noci odstraňovat suť a prach z bazénu, pracovat budou se dvěma kontejnery.

Kontejner na palivo při zkoušce. Zdroj: WNN
Kontejner na palivo při zkoušce. Zdroj: WNN

Japonský úřad jaderného dozoru, Nuclear Regulatory Authority, schválil bezpečnostní a radiologické podmínky na bloku 12. listopadu a den nato inženýři Tepco dokončili funkční zkoušky jeřábů, které prováděli s atrapami palivových článků. Další povolení k zahájení operace je třeba od místních obyvatel a mělo by být obdrženo v řádu týdnů.

Čtvrtý blok fukušimské elektrárny byl v době havárie v březnu 2011 odstaven a s prázdnou aktivní zónou, veškeré palivo bylo uloženo ve skladovacím bazénu. Ačkoliv zde nemohlo dojít k havárii na reaktoru, existovalo vážné riziko, že zbytkové teplo z vyhořelých článků odpaří chladicí vodu a kazety se roztaví. Poněkud smolnou se ukázala být skutečnost, že bazén se nachází v nejvyšším patře budovy – výbuch vodíku, který na čtvrtý blok pronikl z třetího, s nímž sdílí ventilační systém, strhl střechu budovy, což články vystavilo nezmarům počasí.

Zkoušky jeřábu. Zdroj: WNN
Zkoušky jeřábu. Zdroj: WNN

Od té doby však budova prošla opravou, byly z ní odstraněny tunysutě a byl postaven nový úkryt, obsahující veškeré zařízení, potřebné k obsluze bazénu. Podrobný průzkum bazénu ukázal, že palivo zůstalo nepoškozeno a že jej nezasáhla ani koroze.

Zdroj: WNN

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..