Dálkově řízená čistící jednotka Racoon s tryskovou hlavicí. (Zdroj: Tepco.co.jp)
Dálkově řízená čistící jednotka Racoon s tryskovou hlavicí. (Zdroj: Tepco.co.jp)

Robotický vysavač s přezdívkou Raccoon (mýval) si má poradit s kontaminací ve druhém bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Jeho zásah má za úkol připravit prostor pro vstup pracovníků do budovy.

Od 28. listopadu začne Tepco zkoušet výkonnou čisticí jednotku na dálkové ovládání. V rámci testů se bude pohybovat po podlaze prvního patra reaktorové budovy, drhnout a čistit betonový povrch tryskami ve snaze snížit úroveň radiace. Pokud bude mít tato metoda úspěch, bude moci být využita po celé budově.

Druhý blok je jediným ze čtyř postižených reaktorů, který nezasáhla exploze vodíku, takže zůstával prakticky vzduchotěsný a nebylo potřeba stavět nad něj nový kryt. Většina radioaktivního materiálu uvolněného z poškozené tlakové nádoby tak zůstala uvnitř budovy. Materiál je nyní rozptýlen po celém vnitřním povrchu budovy, takže do ní pracovníci nemohou vstoupit.

131127_05
Dálkově řízená čistící jednotka Racoon s tryskovou hlavicí. (Zdroj: Tepco.co.jp)

Vysavač Raccoon je napájen a řízen pomocí silných kabelů a jeho pohyblivost usnadňují dvě pomocné mobilní jednotky, které obsahují zařízení pro sání a dodávku vody. Vysavač může používat buďto kartáčovou hlavu nebo 35kilogramovou tryskovou hlavice s otočnými rozstřikovači a nese několik kamer, které pomáhají při řízení. Pohybuje se rychlostí až 10 metrů za minutu a během jedné minuty spotřebuje 13 litrů vody, která je mu dodávána pod tlakem 15 MPa. Na postup čištění dohlíží samostatný robot.

Systém Raccoon byl rozmístěn v prvním patře budovy, kde se nachází průchod dovnitř kontejnmentu k tlakové nádobě, kterou Tepco potřebuje zkontrolovat. Kontrolu mohou provést další dálkově ovládaná zařízení, ale otevřít průchod mohou jen pracovníci, kteří také před kontrolou tlakové nádoby musí připravit vybavení.

Čištění započne v severní části podlaží, přičemž jižní část přijde na řadu v březnu příštího roku. Práce na čištění tohoto podlaží započaly před několika týdny, kdy roboti odklidili různé předměty z vybavení elektrárny, které by mohly představovat pro Raccoona překážku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..