Pracovníci rozebírají jednu ze šroubovaných nádrží, které má společnost TEPCO v plánu nahradit svařovanými, u nichž je nižší riziko úniků vody. (Zdroj: Japantimes.co.jp)
Pracovníci rozebírají jednu ze šroubovaných nádrží, které má společnost TEPCO v plánu nahradit svařovanými, u nichž je nižší riziko úniků vody. (Zdroj: Japantimes.co.jp)

Hlavním bodem poslední zprávy vydané firmou TEPCO o postupu při odstraňování následků havárie na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči jsou zlepšení podmínek pro pracovníky a podrobnosti plánů týkajících se nakládání s kontaminovanou vodou a vyjmutí palivových tyčí z bazénu vyhořelého paliva ve čtvrtém bloku.

Opatření ke zlepšení pracovního prostředí zahrnují od zvyšování mezd zaměstnancům a vyplácení prémií dodavatelům až po zlepšení místního vybavení, včetně vybudování odpočinkových místností a zlepšení stravování, mobilní komunikace a dopravy. Nové kontroly vedení obsahující vylepšené provozní postupy a ujasněné řetězce příkazů byly zavedeny, aby byla zajištěna větší bezpečnost a kvalita. Zlepšení infrastruktury zahrnuje nahrazení a modernizaci konstrukcí vystavených bezprostředně po zemětřesení a cunami v roce 2011 za pevnější a robustnější konstrukce.

Prezident firmy Tepco, Naomi Hirose, shledává místní pracovní a bezpečnostní podmínky stejně tak jako morálku a motivaci za jednu z hlavních priorit firmy TEPCO. „Věříme, že toto je velmi důležitý krok k znovuzískání důvěry veřejnosti,“ řekl pan Naomi Hirose.

Nakládání s kontaminovanou vodou

Zpráva rovněž informuje o opatřeních přijímaných k hospodaření s podzemní a dešťovou vodou včetně protiopatření, která mají zajistit, že dešťová voda nebude vytékat z hrází vybudovaných k jejímu zadržení. Stejně jako voda, která se používá k chlazení reaktorů a použitého paliva, musí být i kontaminovaná dešťová a podzemní voda shromážděna a očištěna. Strategie pro minimalizaci množství kontaminované dešťové a podzemní vody, jakož i úsilí o zlepšení integrity a kapacity zásobníků a kontroly dešťových přítoků, jsou již v plném proudu.

Ve Fukušimě je v současné době uloženo okolo 370 000 tun vody. Montáž dalších skladovacích nádrží zvýší kapacitu ze současných 410 000 tun na zhruba 800 000 tun do konce fiskálního roku 2015, přičemž nádrže šroubované z plechů, které se ukázaly náchylnější k únikům vody, budou nahrazeny spolehlivějšími svařovanými nádržemi. Započaly také práce, které mají zlepšit zařízení pro dekontaminaci zadržené vody. Firma Tepco očekává, že opatření, která jsou v současné době prováděna, povedou k výraznému snížení úrovně radioaktivity většiny místní zadržené vody do března roku 2015.

Palivo v pohybu

Na závěr tato zpráva poskytuje souhrn prováděných příprav před přesunem paliva ze skladovacího bazénu ve čtvrtém bloku do sudů, ve kterých bude přemístěno do společného bazénu pro skladování vyhořelého paliva, který nebyl poškozen při událostech z března 2011. Odstranění paliva ze čtvrtého bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči bylo shledáno jako jedna z nejvyšších priorit při vyřazování z provozu. Čtvrtý blok elektrárny byl v době zasažení zemětřesením a vlnou cunami mimo provoz z důvodu údržby a celá aktivní zóna reaktoru spolu s dalším použitým palivem byla uložena ve skladovacím bazénu v horní části reaktorové budovy.

Na reaktorové budově, která byla poškozena výbuchem vodíku na bloku 3, byl postaven nový kryt a v současné době jsou zde montovány speciálně navržená zařízení na vyjmutí paliva včetně manipulačního stroje a jeřábu. Vyjmutí paliva a jeho přenos do dopravních kontejnerů bude provedeno pod vodou. Vybavení pro tuto operaci bylo navrženo tak, aby odolalo zemětřesení o síle 9,0, nechala se slyšet firma TEPCO.

Odstranění paliva by mělo být zahájeno v polovině listopadu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..