Technici v novém úkrytu na Fukušima-4. Prázdná aktivní zóna se nachází pod kruhovou částí, pod čtvercovou je skladovací bazén. Zdroj: WNN
Technici v novém úkrytu na Fukušima-4. Prázdná aktivní zóna se nachází pod kruhovou částí, pod čtvercovou je skladovací bazén. Zdroj: WNN

Inženýři společnosti TEPCO, provozovatele jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku, úspěšně vytáhli 22 palivové články ze skladovacího bazénu na čtvrtém bloku a přemístili je do nového bazénového meziskladu 100 metrů od bloku. Společnost to oznámila v pátek tiskovou zprávou.

Práce na vytahování palivových článků ze skladovacího bazénu na 4. bloku JE Fukušima byla zahájena v pondělí 18. listopadu. Do úterního večera odborníci z TEPCO zvládli úspěšně přemístit 22 kazet do kontejneru, poté začali zvedat kontejner, jenž po zaplnění vážil asi 91 tun, z bazénu.

Pro zvednutí kontejneru byl použit speciální jeřáb se dvojitými lany a vyvažovacím systémem, který snižuje vliv otřesů při případném zemětřesení.

Na čtvrtém energobloku je uloženo 1533 palivových kazet, většinu z nich tvoří vyhořelé jaderné palivo. Vloni TEPCO nechala na zkoušku vytáhnout dvě z nich a ukázala, že na povrchu článků nedošlo ke korozi, což umožnilo jejich bezpečný přesun. Společnost očekává, že vytahování by mělo být dokončeno koncem příštího roku.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..