Řídící systém turbíny SandRA od společnosti ZAT a. s. (Zdroj: ZAT a. s.)
Řídící systém turbíny SandRA od společnosti ZAT a. s. (Zdroj: ZAT a. s.)

Příbramská společnost ZAT a.s. upevnila pozici na trhu s řídicími systémy parních turbín a aplikací systémů od předních světových výrobců. V jednom měsíci zprovoznila tři turbíny v Biocelu Paskov, elektrárně Opatovice a v německém Stendalu v celkové hodnotě 25 milionů korun.

Technici ZAT tak zaznamenali hned tři milníky: v rekordním čase navrhli a vyprojektovali změny v ovládacích algoritmech, prvně nasadili nový řídicí systém SandRA Z200 na řízení turbíny a účastnili se zprovoznění turbíny „na zelené louce“.

ZAT je tradičním dodavatelem řídicích systémů, zařízení polní instrumentace i hydraulických regulačních částí parních turbín

Opatovickou turbínu řídí SandRA od ZATu

Pohled na Elektrárnu Opatovice. (Zdroj: ZAT a. s.)
Pohled na Elektrárnu Opatovice. (Zdroj: ZAT a. s.)

Technici ze ZATu se dlouhodobě podílejí na obnově jedné z největších tepelných elektráren v Česku – Opatovice. Nechyběli ani při rekonstrukci stávající turbíny, kterou od října řídí systém ZAT – nejnovější generace SandRA Z200, navazující na světově uznávanou značku ZAT PRIMIS.

„Opět se nám potvrdila naše dlouholetá strategie, že má smysl rozvíjet know-how, na kterém stavíme už padesát let. Každý rok investujeme do inovací 40 milionů korun. Jen do vývoje řídicího systému SandRA jsme v posledních letech investovali téměř sto milionů korun. I díky tomu se se nám daří být stále mezi světovou špičkou v oboru,“ vysvětluje člen představenstva ZAT Ivo Tichý.

Při generální opravě technologie turbíny společnost ZAT provedla rekonstrukci řídicího a ochranného systému turbíny včetně její hydraulické části (okruhy regulačních olejů). „Teplárně Opatovice garantujeme dlouhodobou, nejméně dvacetiletou technickou udržitelnost a minimální nároky na údržbu. Nová SandRA je plně kompatibilní se stávající architekturou řídicího systému, není také nutné přeškolovat pracovníky na jiné řešení,“ říká Zdeněk Šedivý, vedoucí Úseku Klasická energetika.

Realizace v rekordním čase v Biocel Paskov

Pohled na část turbíny v Biocelu Paskov. (Zdroj: ZAT a. s.)
Pohled na část turbíny v Biocelu Paskov. (Zdroj: ZAT a. s.)

Modernizovaná turbína pomůže v rozvoji předního českého výrobce viskózové buničiny Biocel Paskov. I zde se na její modernizaci podílela firma ZAT. Energetické centrum Biocel Paskov provozuje dvě parní turbíny s nominálním výkonem 2x20MW od výrobce SGP Rakousko. V minulosti zde technici ZAT realizovali výměnu řídicích systémů a jejich následnou modifikaci, před šesti lety dodali řídicí systém Siemens S7-400. V letošním roce Biocel Paskov přistoupil k výměně technologické části parní turbíny od společnosti Siemens Brno se změnou ovládání turbíny a zásadní změnou ovládání nového rychlozávěrného okruhu. Úpravou řídících a regulačních obvodů byla pověřena společnost ZAT.

V rekordním čase jeden a půl měsíce jsme navrhli a vyprojektovali změny v ovládacích algoritmech včetně nezbytné úpravy elektrických řídicích, ochranných i elektro-hydraulických obvodů,“ doplnil Zdeněk Šedivý.

Další spolupráce s Doosan Škoda Power

Turbína v německém Stendalu vyrobená společností Doosan Škoda Power, která nyní používá řídicí systém od společnosti ZAT a. s. (Zdroj: ZAT a. s.)
Turbína v německém Stendalu vyrobená společností Doosan Škoda Power, která nyní používá řídicí systém od společnosti ZAT a. s. (Zdroj: ZAT a. s.)

Šlo o aplikaci řídicího systému na platformě Siemens PCS. Rozsah dodávek byl pro nás významný, neboť zahrnoval dodávky řídicího a ochranného systému turbíny Siemens S7-400 a kompletní zařízení polní instrumentace a kabeláže. Součástí dodávky byla komunikace na nadřazený blokový DCS systém společnosti METSO,“ upřesnil Ivo Tichý.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti ZAT a. s.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..