Metsamor_NPP_aerial_view_1e_view
Elektrárna Metsamor je jedinou arménskou jadernou elektrárnou a svou vyrobou pokrývá přibližně 40 % arménské spotřeby elektřiny. Byla spuštěna koncem 70. let min. stol. a po zemětřesení z roku 1988 byla dlouhodobě odstavena. Kvůli nedostatku elektrické energie v Arménii byla v roce 1995 opět spuštěna a životnost by jí měla skončit v roce 2016. Je považována za jednu z nejnebezpečnějších jaderných elektráren světa, protože nemá kontejnment a nachází se v tektonicky aktivní oblasti. (Zdroj: Kavkaz-uzel.ru)

Arménský prezident, Serž Sarkisjan, prohlásil na zasedání Výboru bezpečnosti jaderné energetiky, že v nejbližší době bude podepsáno prohlášení o spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti mezi představiteli Arménie a Ruska.

Podle jeho slov poskytne prohlášení Arménii možnost rozvoje infrastruktury jaderné bezpečnosti v kontextu přípravy výstavby nových jaderných bloků dle ruských projektů, zorganizovat přípravu, přeškolení a zvýšení kvalifikace odborníků v oblasti jaderné bezpečnosti dle doporučení agentury MAAE a dále se rozšíří rozsah spolupráce ve sféře jaderné energetiky.

„V září tohoto roku začaly ruské podniky práce na projektu prodloužení doby provozu druhého bloku metsamorské jaderné elektrárny. Pro nás je samozřejmě velmi důležité“, cituje arménského prezidenta agentura Novosti-Armenia. Kromě toho prezident oznámil, že v nejbližší době budou dokončeny práce na kontrole současného stavu základních systémů, struktur a komponentů arménské jaderné elektrárny a hodnocení zbývajícího resursu (Doba mezi opravami nebo odstávkami – pozn. Atominfo.cz).

„Program prodloužení provozu druhého bloku arménské jaderné elektrárny byl přednesen k projednání vládě“, prohlásil prezident. Tajemník Výboru bezpečnosti jaderné bezpečnosti prezidenta Arménie, Bagram Petrosjan, prohlásil, že Rusko poskytne Arménii půjčku na realizaci projektu prodloužení provozu arménské jaderné elektrárny. Celková částka půjčky nebyla upřesněna. Avšak již dříve premiér Arménie Tiran Sarkisjan prohlásil, že pro dokončení prací na prodloužení provozu staré jaderné elektrárny bude potřeba minimálně 150 mil. dolarů.

Ruský prezident, Vladimír Putin, 3. září oznámil výsledky rozhovorů se svým arménským kolegou Seržem Sarkisjanem na uvedené téma. Společnost Rosatom se spolu s arménskými odborníky domluvila na realizaci projektu prodloužení provozu stávajícího bloku arménské jaderné elektrárny o 10 let – do roku 2026.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..