Suchý sklad v areálu jaderné elektrárny Marine Yankee (v angličtině celým názvem Idenpendent Independent Spent Fuel Storage Installation - ISFSI) má rozlohu přes tři hektary a je posledním pozůstatkem po jaderné elektrárně v lokalitě Marine Yankee. (Zdroj: Marineyankee.com)
Suchý sklad v areálu jaderné elektrárny Marine Yankee (v angličtině celým názvem Idenpendent Independent Spent Fuel Storage Installation – ISFSI) má rozlohu přes tři hektary a je posledním pozůstatkem po jaderné elektrárně v lokalitě Marine Yankee. (Zdroj: Marineyankee.com)

Americký regulační úřad nařídil svým zaměstnancům dokončit práce na zprávě hodnotící bezpečnost geologického úložiště v Yucca Mountain. Mezitím soud přiznal škody ve výši přes 235 milionů dolarů třem společnostem, které byly postiženy chybou úřadů kvůli nesplnění závazků na ukládání použitého jaderného paliva.

Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission dal pokyn svým pracovníkům, aby dokončili zprávu o bezpečnosti, a požádal americké ministerstvo energetiky (DoE), aby připravilo doplňující prohlášení o dopadu na životní prostředí a tím umožnila dokončit přezkoumání žádosti o vybudování úložiště v Nevadě z hlediska životního prostředí.

Žádost ministerstva energetiky postavit a provozovat první trvalé úložiště použitého jaderného paliva a vojenských vysoce aktivních odpadů byla podána v roce 2008, ale regulační úřad pozastavil práci na přezkoumávání žádosti podle rozhodnutí americké administrativy z roku 2009 o opuštění tohoto projektu. NRC obnovila posuzování projektu v roce 2013 po rozhodnutí amerického odvolacího soudu, který stanovil, že bylo nezákonné opustit projekt, pro který v té době měl v ruce vyhrazených 11 milionů dolarů.

Přezkoumání americkou jadernou regulační komisí zahájené v roce 2008 se skládalo ze dvou souběžných procesů: technické kontroly prováděné pracovníky úřadu a soudního slyšení před výborem regulační komise pro jadernou bezpečnost a licencování (Atomic Safety and Licensing Board). Ten měl z pohledu třetí strany zvážit technické a právní problémy projektu. Soudní proces je stále pozastaven, ale regulační komise nařídila zaměstnancům nahrát dokumenty nashromážděné sítí podpory licencování při soudním jednání do online databáze ADAMS. Dokumenty citované ve zprávách o bezepčnosti a o dopadu na životní prostředí budou zveřejněny, ačkoliv zveřejnění všech dokumentů ze sítě podpory licencování bude záviset na tom, zda bude dostatek finančních prostředků, nechala se slyšet regulační komise NRC.

Oznámení NRC o pokračování v hodnocení projektu Yucca Mountain přišlo, poté co americký soud přiznal třem firmám známým jako Yankee Companies celkem přes 235 milionů dolarů jako náhradu škody způsobené nesplněním povinností týkajících se použitého jaderného paliva, ke kterým se americká vláda zavázala. Všechny tři jaderné elektrárny patřící zmíněným firmám byly již vyřazeny z provozu, ale selhání federální vlády při odvozu použitého paliva a dalších vysoce radioaktivních odpadů z areálu elektráren, přinutilo provozovatele elektráren pokračovat ve skladování těchto odpadů na původním místě. Soud přiznal kompenzaci o něco nižší než 247 milionů dolarů, které provozovatelé elektráren požadovali.

Podle právních předpisů z roku 1982 bylo DoE ze zákona povinno odebírat použité jaderné palivo z elektráren k trvalému uložení od roku 1998. Bez vybudovaného trvalého úložiště americká vláda nebyla schopna dostát svým závazkům, i přes vybírání poplatků od elektráren, které měli pokrýt výlohy na nakládání s použitým palivem. Vlastníci použitého paliva se teď pomocí soudu snaží získat vybrané peníze na jeho správu zpět.

Dne 14. listopadu federální soud USA přiznal firmě Connecticut Yankee škodu ve výši 126,3 milionů dolarů za jejich jadernou elektrárnu (známou jako Haddam Neck), společnosti Yankee Atomic (bývalý provozovatel jaderné elektrárny Yankee Rowe) 73,3 milionů dolarů a firmě Maine Yankee škodu ve výši 35,8 milionů dolarů. Všechny tři jaderné elektrárny si vybudovaly a provozovaly jejich vlastní bezpečné suché sklady, aby mohly radioaktivní materiály uskladnit v souladu s požadavky NRC až do doby, kdy ministerstvo energetiky může naplnit své povinnosti.

Soudní spory, které se odehrály v letech 2002 až 2008, jsou již druhým kolem sporu vyvolaného trojicí firem Yankee. Třetí žalobu, která je v jednání, podaly firmy v srpnu tohoto roku a to za škodu způsobenou v letech 2009 až 2012.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..