22.10.2021

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv 21. listopadu 2013 svým podpisem stvrdil novou územní energetickou koncepci Ruské federace.

Dokument zahrnuje připravované energetické kapacity, jejichž stavba by měla být dokončena do roku 2030, a rovněž stávající objekty, u kterých je plánováno rozšiřování. Ruská vláda plánuje do roku 2030 postavit čtyři velké přečerpávací vodní elektrárny, 27 menších vodních elektráren a 16 větrných elektráren o výkonu 100 až 1000 megawattů.

Vláda také plánuje postavit tři nové jaderné elektrárny (Jihouralskou JE v Čeljabinském kraji, Tatarskou JE a Severskou JE), dalších šest JE bude rozšířeno o nové bloky. Celkem by do roku 2030 v Rusku měly být spuštěny čtyři nové bloky typu BN (reaktor na rychlých neutronech 4. generace) a 18 bloků s reaktory VVER-1200 (který česko-ruské konsorcium MIR.1200 nabízí v soutěži o dostavbu JE Temelín).

„Ambiciózní plány ruské vlády nabízejí obrovské možnosti českým podnikům“, uvádí předseda Rusko-české smíšené obchodní komory Vladimir Jermakov. „Kompetence českého energetického strojírenství jsou v Rusku dobře známy. České inženýringové a stavební firmy už dlouhou dobu aktivně spolupracují s ruskou energetikou a podílejí se na jejím rozvoji,“ dodal.

Podle Vladimíra Jermakova s novými zakázkami z ruské strany mohou najisto počítat například čeští výrobci, kteří dodávají zařízení pro jaderný průmysl. „Česko-ruská spolupráce v jaderné oblasti trvá už více než padesát let. České stroje spolehlivě fungují v jaderných elektrárnách s reaktory VVER v mnoha zemích světa. V roce 2012 Rosatom uzavřel v České republice smlouvy o hodnotě více než 250 milionů eur. Úspěchy ve spolupráci s ruským jaderným průmyslem jsou tou nejlepší referencí při jednání o jakýchkoliv jiných zakázkách,“ poznamenal Jermakov.

Ruská energetika prožívá nyní rozmach a potřebuje nové technologie, které jí mohou poskytnout právě české firmy. Začátkem listopadu bylo v Praze pod záštitou Rusko-české smíšené obchodní komory založeno česko-ruské konsorcium CNG CZ, jehož součástí se staly firmy Vítkovice Doprava, MOTOR JIKOV Strojírenská, GASCONTROL, Adast Engineering a moskevská společnost Aspekt.

Hlavním úkolem konsorcia je spojit úsilí a možnosti jeho účastníků a vytvořit celek, schopný zajistit kompletní cyklus výroby čerpacích stanic s kapalným plynem (CNG) a služby pro ně. Tento cyklus zahrnuje projektování stanic, výrobu zařízení, montáž a financování konečných projektů.

„Ruskou energetiku v nejbližších desetiletích čekají investice ve výši desítek miliard eur. Rusko-česká smíšená obchodní komora proto za jeden ze svých hlavních cílů pokládá přispět k tomuto procesu a napomoct tomu, aby české společnosti získaly co nejvíce nových zákazníků v rámci nových programů na rozvoj ruské energetiky,“ zdůraznil Jermakov.

Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..