Ruský premiér Dmitrij Medvěděv 21. listopadu 2013 svým podpisem stvrdil novou územní energetickou koncepci Ruské federace.

Dokument zahrnuje připravované energetické kapacity, jejichž stavba by měla být dokončena do roku 2030, a rovněž stávající objekty, u kterých je plánováno rozšiřování. Ruská vláda plánuje do roku 2030 postavit čtyři velké přečerpávací vodní elektrárny, 27 menších vodních elektráren a 16 větrných elektráren o výkonu 100 až 1000 megawattů.

Vláda také plánuje postavit tři nové jaderné elektrárny (Jihouralskou JE v Čeljabinském kraji, Tatarskou JE a Severskou JE), dalších šest JE bude rozšířeno o nové bloky. Celkem by do roku 2030 v Rusku měly být spuštěny čtyři nové bloky typu BN (reaktor na rychlých neutronech 4. generace) a 18 bloků s reaktory VVER-1200 (který česko-ruské konsorcium MIR.1200 nabízí v soutěži o dostavbu JE Temelín).

„Ambiciózní plány ruské vlády nabízejí obrovské možnosti českým podnikům“, uvádí předseda Rusko-české smíšené obchodní komory Vladimir Jermakov. „Kompetence českého energetického strojírenství jsou v Rusku dobře známy. České inženýringové a stavební firmy už dlouhou dobu aktivně spolupracují s ruskou energetikou a podílejí se na jejím rozvoji,“ dodal.

Podle Vladimíra Jermakova s novými zakázkami z ruské strany mohou najisto počítat například čeští výrobci, kteří dodávají zařízení pro jaderný průmysl. „Česko-ruská spolupráce v jaderné oblasti trvá už více než padesát let. České stroje spolehlivě fungují v jaderných elektrárnách s reaktory VVER v mnoha zemích světa. V roce 2012 Rosatom uzavřel v České republice smlouvy o hodnotě více než 250 milionů eur. Úspěchy ve spolupráci s ruským jaderným průmyslem jsou tou nejlepší referencí při jednání o jakýchkoliv jiných zakázkách,“ poznamenal Jermakov.

Ruská energetika prožívá nyní rozmach a potřebuje nové technologie, které jí mohou poskytnout právě české firmy. Začátkem listopadu bylo v Praze pod záštitou Rusko-české smíšené obchodní komory založeno česko-ruské konsorcium CNG CZ, jehož součástí se staly firmy Vítkovice Doprava, MOTOR JIKOV Strojírenská, GASCONTROL, Adast Engineering a moskevská společnost Aspekt.

Hlavním úkolem konsorcia je spojit úsilí a možnosti jeho účastníků a vytvořit celek, schopný zajistit kompletní cyklus výroby čerpacích stanic s kapalným plynem (CNG) a služby pro ně. Tento cyklus zahrnuje projektování stanic, výrobu zařízení, montáž a financování konečných projektů.

„Ruskou energetiku v nejbližších desetiletích čekají investice ve výši desítek miliard eur. Rusko-česká smíšená obchodní komora proto za jeden ze svých hlavních cílů pokládá přispět k tomuto procesu a napomoct tomu, aby české společnosti získaly co nejvíce nových zákazníků v rámci nových programů na rozvoj ruské energetiky,“ zdůraznil Jermakov.

Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..