Až bude první ruská plovoucí jaderná elektrárna, Akademik Lomonosov, dotažena na své budoucí místo poblíž města Pevek, nahradí stárnoucí jadernou elektrárnu Bilibino, která má čtyři 12MW bloky. (Zdroj: Motorship.com)
Až bude první ruská plovoucí jaderná elektrárna, Akademik Lomonosov, dotažena na své budoucí místo poblíž města Pevek, nahradí stárnoucí jadernou elektrárnu Bilibino, která má čtyři 12MW bloky. (Zdroj: Motorship.com)

Ze strany vedení Čukotky stále přicházejí otázky týkající se možného spuštění autonomního okruhu první plovoucí jaderné elektrárny na světě. Ta má „stát“ na území tohoto poloostrova. Během setkání s obyvatelstvem o tom informoval gubernátor Roman Kopin.

V listopadu proběhla ve městě Pevek veřejná slyšení ohledně umístění nové ruské elektrárny. Aniž by měla jakoukoli stávající analogii, plovoucí jaderná elektrárna má podle úmyslů státního podniku Rosatom nahradit kapacity zastaralé jaderné elektrárny v čukotském městě Bilibino.

Korespondentovi agentury RIA Vostok-Media se podařilo kontaktovat správu Čaunského městského obvodu. Zde již prezentace projektu plovoucí elektrárny pro městské obyvatelstvo proběhla. V reportáži místní televize ve městě Pevek představitelé Rosatomu a koncernu Rosenergoatom přesvědčují diváky, že plovoucí jaderná elektrárna (kterou již staví v docích Baltského závodu v Petrohradu) rozhodně neohrožuje životní prostředí a stane se navíc nejspolehlivějším zdrojem elektřiny v izolovaném Čaun-Bilibinském energetickém uzlu, který se nachází na severu Čukotky.

Gubernátor Roman Kopin však během dotazů oznámil, že v otázce umístění budoucí elektrárny v Peveku není ještě vše dořešeno: „Zatím zůstávají otevřené technické otázky ohledně provozu plovoucí elektrárny v severních podnebných podmínkách. Je zde ještě jedna potíž – poplatky za vyráběnou elektřinu pro spotřebitele. Ani tady zatím nemáme konkrétní představu. Myslím, že budeme potřebovat ještě rok, a pak dostaneme odpověď. Jestli budou poplatky zrušeny, tak nevidím žádné překážky pro rozvoj atomové energetiky na Čukotce. Nicméně jako možnou posuzujeme i alternativu rozvoje uhelné energetiky,“ řekl gubernátor.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..