Energetická reforma v Británii má vedle důrazu na nové jaderné zdroje přinést i větší zapojení britských podniků do tohoto sektoru. Vládní jaderné výzkumné centrum (NAMRC) proto zahájilo spolupráci s tradičními dodavateli i menšími průmyslovými firmami. Kromě Británie se chtějí prosadit na trzích jako Brazílie nebo Čína, řekl novinářům šéf této organizace Mike Tynan při návštěvě pracoviště v britském Rotherhamu.

Při vstupu na zahraniční trhy podle Tynana hraje roli konkurenceschopnost tamních průmyslových podniků. Například Česká republika, kde u plánované dostavby temelínské elektrárny uchazeči slibují zapojení kolem 70 procent tuzemských firem, proto není hlavním cílem těchto rozvojových projektů. Větší šanci představují země jako Brazílie, Saudská Arábie nebo Čína, kde „lokalizace“ nabízených řešení není tak vysoká, uvedl Tynan, který dříve působil jako šéf aktivit společnosti Westinghouse ve Velké Británii.

Země v současnosti provozuje 16 jaderných reaktorů a uvažuje o výstavbě až osmi nových. Z velké části půjde o nahrazení dosluhujících zařízení. Zatím posledním oznámeným projektem je dohoda s konsorciem vedeným francouzskou EDF, která v Hinkley Point C v Somersetu plánuje postavit dva reaktory za 16 miliard liber.

Výzkumná centra, která vznikla na základě vládní „nízkouhlíkové“ průmyslové strategie z roku 2009, nyní spolupracují s více než 75 britskými firmami. Hlavními okruhy vedle budování nových zdrojů a jejich zapojení při prodlužování životnosti je i účast na odstavování starých reaktorů. Podnikům tak konkrétně nabízí účast na výzkumu a rozvoji technických dovedností, seznamují je se standardy platnými v jaderném průmyslu a pomáhají jim s prosazením v mezinárodní konkurenci. Hlavním podporovatelem tohoto programu je společnost Rolls-Royce, k zakládajícím firmám dále patří firmy Areva a Westinghouse, Sheffield Forgemasters a Tata Steel. Projekt funguje pod patronací univerzit v Sheffieldu a v Manchesteru.

Výzkumné centrum NAMRC mimo jiné zaštiťuje program „sharing in growth“ s celkovým rozpočtem 76 milionů liber poskytnutých na rozvoj britských dodavatelů a pomoc při získávání zakázek.

Dalším významným tématem britského jaderného průmyslu je řešení starých zátěží, a to zejména na severozápadě Anglie v oblasti nazývané Západní Cumbria. Do místa, které je někdy považováno za centrum civilního jaderného sektoru, by mělo směřovat z národních zdrojů celkem 90 miliard liber určených na investice, jež mají vrcholit v letech 2022/2023.

Podle Tynana patří britský model podpory rozsahem a spoluprací s výzkumem celosvětově k ojedinělým. Tynan ocenil také způsob udělování licencí jaderným technologiím (GDA). Zatím poslední licence byla udělena francouzské Arevě. V případě společnosti Westinghouse byl proces licencování přerušen do doby, než se najde investor, který tuto technologii bude chtít realizovat. Podle některých odhadů by poté certifikace v Británii mohla trvat 12 až 18 měsíců.

Westinghouse se účastní i tendru na dostavbu Temelína, druhým uchazečem je česko-ruské konsorcium MIR.1200. Naopak společnost Areva byla z výběrového řízení vyřazena a toto rozhodnutí se nyní snaží zvrátit u českých soudů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..