veze-chladici-dukovany-tr13-0409_denik-380
Kromě výměny vnitřních konstrukcí současných chladicích věží, dojde v areálu Jaderné elektrárny Dukovany ještě k jedné změně – budou zde postaveny menší chladicí věže s ventilátory, které budou odolnější vůči zemětřesení a budou zajišťovat chlazení bezpečnostních systémů elektrárny. (Zdroj: Trebicsky.denik.cz)

Mohutné chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany dostanou nové vnitřní konstrukce. Budou vyrobené ze sklolaminátového materiálu, aby odolávaly korozi. Výměna nastane zhruba po 29 letech provozu. Tyto nové kompozitní konstrukce budou instalované ve všech osmi věžích do roku 2015, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. Jde o další krok k plánovanému prodloužení životnosti dukovanské elektrárny o 30 let.

„Chladicí věže s novou kompozitní konstrukcí přispějí k dalšímu provozu elektrárny až do roku 2045,“ uvedl mluvčí. Měnit se budou podpůrné konstrukce eliminátorů chladicích věží, v nichž se pára mění na vodu.

Dukovanské věže jsou vysoké 125 metrů. O výměnu jejich vnitřních konstrukcí se postará brněnská společnost Prefa Kompozity. „V tomto případě se nosné konstrukce navrhovaly v součinnosti s projektanty z EGPI Uherský Brod a se specialisty z Fakulty stavební na VUT v Brně,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Miloš Filip. Demontáž původních a montáž nových kompozitních konstrukcí je o to náročnější, že musí být dokončena během plánovaných odstávek bloků, které nelze prodlužovat.

Jaderná elektrárna bude v nejbližší době posilovat celý svůj systém chlazení. Vybudovány budou nové chladicí věže s ventilátory vysoké 17 metrů. Ve srovnání s nynějšími chladicími věžemi budou odolnější proti velkému zemětřesení, tornádu a dlouhotrvajícím extrémním teplotám. Nízké věže budou určeny především ke chlazení bezpečnostních systémů elektrárny. Stavba prvního objektu by měla začít zjara příštího roku.

Dukovany pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Loni elektrárna dodala do sítě rekordních 15,022 terawatthodin (TWh) elektřiny. Pro letošek má v plánu další zvýšení výroby na 15,576 TWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..