Přenášení tlakové nádoby pro druhý blok novovoroněžské jaderné elektrárny II pomocí jeřábu. (Zdroj: Rosatom.ru)
Přenášení tlakové nádoby pro druhý blok novovoroněžské jaderné elektrárny II pomocí jeřábu. (Zdroj: Rosatom.ru)

Na staveniště novovoroněžské jaderné elektrárny 2, jejímž hlavním projektantem a generálním dodavatelem je ruská společnost Atomenergoprojekt, a. s., byla dopravena nádoba reaktoru VVER-1200 pro druhý blok této elektrárny.

Transport tohoto zařízení do města Novovoroněž z výrobního podniku Ižorské zévody, a. s. byl realizován vodní cestou – po řece Něvě, Ladožském a Oněžském jezeru, Volžsko-Baltském kanálu a po řekách Volha a Don. Celková délka trasy byla kolem 3800 km.

Po přistání v Novovoroněži byla nádoba o hmotnosti 330 tun, délce přes 11 metrů a průměru kolem 5 metrů přeložena na speciální podvalník, určený pro přepravu velmi těžkých nákladů a následně dopravena na staveniště novoroněžské elektrárny.

Tato nádoba je již druhou v pořadí vyrobenou podnikem Ižorské závody, a. s. pro novovoroněžskou elektrárnu. V souladu s projektem „AES-2006“ (Atomnaja Elektro Stancija – 2006), na základě kterého je elektrárna vyráběna, bude do technologie výstavby a konstrukce reaktoru VVER-1200 zanesena řada zdokonalení, zabezpečujících zvýšení bezpečnosti, zlepšení technicko-ekonomických ukazatelů a prodloužení doby provozu zařízení na 60 let.

Ve výrobním podniku byla provedena kontrolní montáž nádoby reaktoru a veškeré nezbytné testy, a to za účasti představitelů společností Koncern Rosenergoatom, a. s. a Atomenergoprojekt, a. s. V prostoru výstavby elektrárny bude dále provedena vstupní kontrola zařízení.

Montáž nádoby reaktoru byla naplánována na druhý kvartál roku 2014 po ukončení montážních prací v šachtě reaktoru.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..