TV_rez_02
Studenti během exkurze navštívili i pracoviště jaderné spektroskopie. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

V rámci již 13. ročníku Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky zaplnili areál ÚJV Řež, a. s., studenti a široká veřejnost. Akci v pátek odstartovala téměř stovka studentů středních škol. Sobotní prohlídkový program pro širokou veřejnost využilo 433 zájemců. „Ukázalo se, že lidi zajímá vše, co se týká jaderné energetiky v České republice stejně jako novinky ve vědeckém výzkumu. Zájem by byl jistě ještě větší, ale pracoviště v Řeži mají omezenou kapacitu návštěvníků, nedají se nafukovat. Musíme také dbát na jejich bezpečnost a především jsme jim chtěli poskytnout fundovaný, ale srozumitelný, výklad. Možná jsme u některých studentů probudili zájem o obory, kterým se tady v Řeži mohou v budoucnu věnovat profesně“, zhodnotil Ing. Karel Křížek, MBA, generální ředitel a předseda představenstva ÚJV Řež, a. s., Den otevřených dveří 2013 v ÚJV Řež.

 

Co bylo k vidění a slyšení

TV_rez_01
Studenti při prohlídce výzkumného reaktoru LR 0 si mohli podrobně prohlédnout i palivovou kazetu. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

Program ve dvou trasách připravily společnosti a ústavy působící v areálu v Řeži (ÚJV Řež, a. s., Centrum výzkumu Řež s.r.o., Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i., Ústav anorganické chemie AV ČR, v. v. i. a další). Zájemci vstoupili do jindy veřejnosti nepřístupných prostor, kde jsou výzkumné reaktory LVR-15 a LR-0. Seznámili se s Výzkumným a vývojovým PET Centrem Řež, kde se vyrábějí radiofarmaka pro pozitronovou emisní tomografii (proto zkratka PET), mohli si prohlédnout polohorké komory a v řadě specializovaných laboratoří jim odborníci předvedli, na čem se v Řeži pracuje. Některé pokusy v rovině teoretické a jiné velmi názorně: s párou, dýmem i světelnými efekty.

 

Reaktory jako „velké tajemství“

TV_rez_03
Návštěvníci si prohlížejí výzkumný reaktor LVR 15. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

Tak vnímala řada jak studentů, tak návštěvníků možnost podívat se do prostor, kde je výzkumný reaktor LR-0, který poskytuje například vědecko-technickou základnu pro experimenty v oblasti fyziky aktivní zóny a stínění lehkovodních reaktorů. Anebo výzkumný reaktor LVR-15, který slouží pro potřeby materiálového výzkumu a k výrobě radioizotopů. Návštěvníci se dozvěděli, kolik dní v roce jsou reaktory v provozu, jak probíhá jejich údržba, co to znamená „výzkumný reaktor“, jak se zaváží palivo, jak se reaktory chladí a řadu dalších informací.

 

Radioaktivní látky pro lékařskou diagnostiku

TV_rez_04
Diskuze s návštěvníky z řad veřejnosti v prostoru před polohorkými komorami. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

Jak se vyvíjejí civilizační nemoci a jejich diagnostika, tím více roste význam radiofarmak a zájem lidí, mít o nich podrobné informace. V tomto duchu se nesly i prohlídky nejmodernějšího pracoviště v Řeži – Výzkumného a vývojového PET Centra Řež. Srdcem zdejšího vybavení je cyklotron, ale unikátní jsou i polohorké komory, laboratoře kontroly kvality a další pracoviště. Vyrábí se zde radiofarmaka pro diagnostickou metodu PET, pracuje se na vývoji nových moderních preparátů a je zde centrum vzdělávání personálu PET center.

 

Výzkum ve službách vědy, umění i historie

V letošním roce měli návštěvníci Dne otevřených dveří možnost seznámit se v ÚJF AV ČR s pracovištěm jaderné spektroskopie. Největší zájem byl o vysvětlení metod, jimiž se zkoumaly vlasy astrologa Tycho de Brahe na obsah rtuti, dále o prohlídku detektorů pro experimenty na největším urychlovači na světě LHC v CERNu a možnost nahlédnout do malého elektronového spektrometru. V laboratořích Ústavu anorganické chemie AV ČR viděli moderní postupy zkoumání výtvarných děl a vysvětlili jim, jak důležité informace o stáří, původu či poškození díla lze získat zkoumáním vzorků menších než špendlíková hlavička. A v laboratoři borové chemie se dozvěděli zajímavosti o chemii klastrových hybridů boru v nichž má ústav dlouholetou tradici nebo výzkumech spojených s medicínou (inhibice HIV proteázy) či přepracováním jaderného paliva.

Zdroj: Tisková zpráva ÚJV Řež, a. s.

O autorovi

admin

2 Comments

    Dobrý den, do textu se vloudila chybička, nebo přesněji, vypadla, část názvu jedné s pořádajícíh institucí. Správně by mělo být ve druhém odstavci: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.,
    Moc děkujeme za opravu.
    Věrčák

      Děkujeme za upozornění. Již je to opraveno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..