Se zvolením nového íránského prezidenta Hasana Rúháního přišla velká očekávání, dokáže jeho umírněná politika přinést i další rozvoj jaderné energetiky v  zemi?
Se zvolením nového íránského prezidenta Hasana Rúháního přišla velká očekávání, dokáže jeho umírněná politika přinést i další rozvoj jaderné energetiky v zemi?

V Ženevě od čtvrtka pokračují jednání o íránském jaderném programu. Od pátečního rána se hovořilo o možnosti dohody, která by umožnila zmírnit protiíránské sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu.

Rodí se údajně naděje na předběžnou dohodu, která by umožnila zmírnit protiíránské sankce výměnou za omezení kontroverzního jaderného programu Teheránu. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius ale řekl, že momentálně není jisté, že jí bude dosaženo. Do Ženevy odcestoval i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Izrael je vývojem ženevských jednání rozhořčen.

Rozhovory, které vede skupina pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa, měly být původně dvoudenní a skončit měly v pátek . Podle ruských diplomatů ale budou pokračovat i v sobotu. Šéf ruského vyjednávacího týmu a Lavrovův náměstek Sergej Rjabkov řekl, že Rusko doufá, že jednání přinesou „dlouhodobý výsledek“, na nějž svět dlouho čeká.

Fabius v rozhlasu France Inter zdůraznil, že není žádná jistota, že bude dohoda s Íránem uzavřena ještě v sobotu. Za hlavní sporné body v jednání s Teheránem označil podle agentury Reuters íránský reaktor v Araku a obohacování uranu na úroveň 20 procent. Řekl také, že se musejí brát vážně obavy Izraele a dalších zemí v regionu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že dohoda by byla dobrá pro Írán, nikoliv ale pro ostatní svět a ubezpečil, že Izrael se jí řídit nebude. Izrael tvrdí, že Írán jen hraje o čas a jadernou bombu bude vyvíjet tajně, přičemž se zbaví sankcí.

Rozptýlit obavy Izraele se snažil v pátečním telefonátu Netanjahuovi americký prezident Barack Obama. Zdůraznil v něm odhodlání USA zabránit Íránu získat jadernou zbraň.

 

Írán chtěl původně zveřejnit dohodu do pátku večer

V pátek odpoledne do Ženevy dorazili americký ministr zahraničí John Kerry a jeho kolegové z Francie Laurent Fabius, Velké Británie William Hague a Německa Guido Westerwelle. Kerry a Fabius ale krátce po příletu novinářům řekli, že prozatím žádná dohoda není a že zbývá dojednat velmi významné otázky.

Kerry a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf budou v sobotu nejprve pokračovat ve svém pátečním rozhovoru, který trval pět hodin. Pak mají následovat jednání mezi skupinou 5+1 (stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo) s Íránem na úrovni ministrů zahraničí.

Naději na dohodu vzbudil íránský ministr zahraničí, když ve čtvrtek v televizi CNN řekl, že by návrh dohody měl být na stole už v pátek ráno a do večera byl mohl být zveřejněn. Vyloučil ale, že by se Írán vzdal veškeré technologie obohacování uranu.

Právě obohacování je podle zahraničních agentur jádrem jednání, které má světu přinést jistotu, že se Írán nesnaží vyrobit atomovou bombu, jak je podezírán.

Očekává se, že ustoupí alespoň v obohacování na úroveň vyšší, než je nezbytná pro energetiku. Írán ale obohacování hájí jako legitimní právo signatářů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, k nímž patří.

 

Zmírňují USA v tichosti sankce?

O tom, do jaké míry sankce Íránu vadí, svědčí zpráva, která se dostala do médií ze Ženevy. Jeden z íránských vyjednávačů Madžíd Tacht Ravančí íránské agentuře Mehr totiž řekl, že Írán bude chtít zmírnění ropných a bankovních sankcí hned v první fázi dohody.

Přitom má jít spíš o předběžné ujednání, na něž mají navázat další fáze, kdy se bude prověřovat, do jaké míry Írán své závazky plní. Podle původních zpráv se počítalo s tím, že zpočátku se uvolní pouze obchodování se zlatem a petrochemickými produkty. Vyjednávači také nabídli uvolnění 50 miliard dolarů zmrazených v zahraničí v minulých letech.

Server The Daily Beast v pátek naznačil, že Spojené státy tiše zmírňují sankce proti Íránu už od íránských prezidentských voleb, tedy od června. Přestaly prý rozšiřovat černé listiny podniků a jedinců, kteří Íránu pomáhají sankce obcházet.

 

Zdroj: ČTK, Aktuálně.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..